Œmierć pracodawcy...co z pracownikiem ?

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Œmierć pracodawcy...co z pracownikiem ?

Postprzez PATRYCJA62 » Pt, 24 wrz 2004, 15:03

Co się dzieje jeśli umiera osoba prowadząca działalność gospodarczą zatrudniająca jednego pracownika ,czy pracownikowi nalezy się jakaś odprawa ,kto ją płaci ,przecież spadkobiercy mogą być ustalani latami , podobno coś się ostatnio zmieniło i spadkobiercy muszą wypłacić odprawę w wysokości trzymiesięcznej pensji ,ale przecież w firmie zatrudniającej poniżej 20 osób nie ma wypłacanych odpraw
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ines20 » Pn, 27 wrz 2004, 09:07

Co się dzieje jeśli umiera osoba prowadząca działalność gospodarczą zatrudniająca jednego pracownika ,czy pracownikowi nalezy się jakaś odprawa ,kto ją płaci ,

Art. 632. § 1. Z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, z zastrzeżeniem przepisu § 3.

§ 2. Pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła z przyczyn określonych w § 1, przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

§ 3. Przepis § 1 nie ma zastosowania w razie przejęcia pracownika przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 231.


przecież spadkobiercy mogą być ustalani latami

owszem, może tak być, ale niestety nigdy nie mialam takiego przypadku u siebie


podobno coś się ostatnio zmieniło i spadkobiercy muszą wypłacić odprawę w wysokości trzymiesięcznej pensji ,ale przecież w firmie zatrudniającej poniżej 20 osób nie ma wypłacanych odpraw



nic nie slyszalam o zmianach, a to ze w firmie ponizej 20 osob nie ma zadnych odpraw to tylko przy zwolnieniach na podstawie Ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników a taka sytuacja nie ma tu miejsca.
ines20
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 27 wrz 2004, 10:31

Co się dzieje jeśli umiera osoba prowadząca działalność gospodarczą zatrudniająca jednego pracownika ,czy pracownikowi nalezy się jakaś odprawa ,


Art. 63 [2] kp.

kto ją płaci ,przecież spadkobiercy mogą być ustalani latami ,


To prawda, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeśli spadkobiercy nie przejawiają inicjatywy w uregulowaniu spraw spadkowych, pracownik mający roszczenie o wypłatę odszkodowania może, m.zd., wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym.

podobno coś się ostatnio zmieniło i spadkobiercy muszą wypłacić odprawę w wysokości trzymiesięcznej pensji ,ale przecież w firmie zatrudniającej poniżej 20 osób nie ma wypłacanych odpraw


O wysokości odszkodowania rozstrzyga art. 63[2] § 2 kp. - nie uległ on zmianie od 1996 r. To świadczenie jest odszkodowaniem, a Ty nawiązujesz do odpraw należnych w przypadku rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PATRYCJA62 » Śr, 29 wrz 2004, 15:22

Czyli ja i rodzeństwo czyli spadkobiercy muszą pracownikowi wypłacić wynagrodzenie w wys. 3 miesięcznych zarobków - pracownik pracował 35 lat u pracodawcy ?
A kto wypisuje pracownikowi świadectwo pracy , też spadkobiercy ?

Czy to jest nowy przepis ? bo wcześniej nie słyszałam, że spadkobiercy wypłacają odszkodowanie pracownikowi ?
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 29 wrz 2004, 22:41

Czyli ja i rodzeństwo czyli spadkobiercy muszą pracownikowi wypłacić wynagrodzenie w wys. 3 miesięcznych zarobków - pracownik pracował 35 lat u pracodawcy ?


O ile nie odrzucicie spadku, tak.

A kto wypisuje pracownikowi świadectwo pracy , też spadkobiercy ?

Należy przyjąć, że tak, choć tu sytuacja nie jest jasna.

Czy to jest nowy przepis ? bo wcześniej nie słyszałam, że spadkobiercy wypłacają odszkodowanie pracownikowi ?


Tak jak napisałem wyżej, art. 63[2] kp. obowiązuje od 1996 r.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PATRYCJA62 » Cz, 30 wrz 2004, 20:30

Ale art. 63 który przytaczasz nie mówi ,kto ma zapłacić do odszkodowanie ? ZUS czy spadkobiercy ?
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 2 paź 2004, 22:34

W literaturze nie budzi wątpliwości, że jest to obowiązek spadkobierców. Nie jest to świadczenie z ubezpieczenia społecznego, więc nie ma powodów, aby jego ciężar miał ponosić ZUS.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron