• Porady prawne
Szybkie chwilówki przez internet

Kwota wolna od zajęcia

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Kwota wolna od zajęcia

Postprzez bogumila_s » Wt, 24 sie 2004, 12:59

czy dobrze rozumię.... jeżeli kwota wolna wynosi 80 % minimalnego wynagrodzenia (oczywiście pomniejszona jak trzeba) to w przypadku półetatowca to będzie 40 % kwoty wolnej ?
Jeżeli pracownik zatrudniony na 1/2 etatu zarabia 824 zł brutto....to ile przelać komornikowi? :)
wiem że to śmieszne....ale muszę spytać
z góry dziękuje
bogumila_s
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Kalispera » Śr, 25 sie 2004, 08:46

grzebie w Kodeksie Pracy i tam jest tak przy potrąceniach:
"Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w par. 1 (wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia) ulegają zmniejszeniu proporconalnie do wymiaru czasu pracy"
Art. 87 1 par. 2

na chłopski rozum na pół etatu ma prawo zarobić 412 zł. brutto i to jest wolne od potrąceń a resztę wysyłasz dla np. komornika... tak mi sie wydaje, chociaż sama, dla pewności, dzwoniłam do Inspekcji pracy jak mi ZUS zajął pensje pracownika... okazało sie, że dobrze policzyłam... :) ale nie lubie zajęć na pensji bo sie boję, ze coś źle wyliczam... zadzwoń moze do Inspekcji, tak dla pewnosci...
Kalispera
 

Postprzez Annareth » Śr, 25 sie 2004, 09:20

Jeżeli pracownik zatrudniony na 1/2 etatu zarabia 824 zł brutto....to ile przelać komornikowi? :)

To zależy od wysokości potrąconej zaliczki na podatek dochodowy (a ta może kształtować się różnie) oraz wysokości minimalnego wynagrodzenia dla tego konkretnego pracownika.
BTW: ww 80% jest ograniczeniem obowiązującym przy dokonywaniu tzw. dobrowolnych potrąceń (z art. 91 kp).
Annareth
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez maddar » Śr, 25 sie 2004, 10:17

Według przepisów kodeksu pracy (art.87-91), w zalezności od tego, jakie nalezności mają byc potrącane z wynagrodzenia, kwota wolna od potrąceń jest określona na innym poziomie.
Jeśli chodzi o nalezności egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych (a z takim przypadkiem mamy tutaj prawdopodobnie do czynienia skoro była mowa o komorniku), kwota wolna od potrąceń określona jest na poziomie minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 824 zł. W przypadku zatrudnienia w wymiarze 1/2 etatu kwota wolna od potrąceń ulega zmniejszeniu proporcjonalnie czyli do wysokości 412 zł.
W przypadku, który opisujesz, tj. gdy pracownik zatrudniony jest w wymiarze 1/2 etatu i otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 824 zł brutto, potrącenia z wynagrodzenia wyglądają prawdopodobnie następująco:
- potrąceń dokonuje sie po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych(składka na ubezp. społ.-154,17 zł, na ubezp. zdrowotne-55,26 zł, zaliczka na podatek-11,80 zł) a więc od kwoty netto wynoszącej 602,77 zł.
- następnie z tej kwoty wynagrodzenia netto (602,77 zł) możliwe jest potrącenie w granicach do 3/5 wynagrodzenia (w przyp. świadczeń alimentacyjnych) lub do połowy wynagrodzenia (inne nalezności), ale do granicy określonej kwoty wolnej od potrąceń (w tym wypadku kwota wolna wynosi 412 zł).
Reasumując, w przypadku przez ciebie opisywanym pracownik zamiast otrzymać wynagrodzenie (netto) w wysokości 602,77 zł, otrzyma 412 zł, gdyż kwota 190,77 zł zostanie przekazana na konto organu egzekucyjnego (komornika) zgodnie z tytułem wykonawczym.
maddar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez bogumila_s » Śr, 25 sie 2004, 10:43

bardzo dziękuję.... jesteście wielcy:)
chociaż..od kwoty netto 602,77 odejmuję kwotę brutto 412? aby napewno czy nie powinno to wyglądać inaczej: skoro 602,77 jest kwotą netto to 1/2 nalezy sie komornikowi...bo wolna
kwota od podatku jest 824 brutto po potrąceniu składek....chyba namieszałam ,,,, a może mam racje...
bogumila_s
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ivonn » Śr, 25 sie 2004, 11:20

Reasumując, w przypadku przez ciebie opisywanym pracownik zamiast otrzymać wynagrodzenie (netto) w wysokości 602,77 zł, otrzyma 412 zł, gdyż kwota 190,77 zł zostanie przekazana na konto organu egzekucyjnego (komornika) zgodnie z tytułem wykonawczym.


Wydaje mi się, że jest tu mały błąd, czy przypadkiem 412 nie jest kwotą brutto
Art. 87(1). (55) § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
2) 75 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
3) 90 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108.
§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
ivonn
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez maddar » Śr, 25 sie 2004, 15:52

Jasne, że tak :) Trochę się zagolopowałem.
Macie rację z tą kwotą netto.
W tym wypadku tą kwotą wolną będzie minimalne wynagrodzenie netto dla pracownika zatrudnionego w wymiarze 1/2 etatu (301,38 zł), zaś reszta zostanie zajęta w związku z prowadzoną egzekucją.
maddar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez bogumila_s » Pn, 30 sie 2004, 11:49

reszta zostanie zajęta w związku z prowadzoną egzekucją.[/quote]
... a jak to sie ma do kodeksu pracy... czy juz nie obowiązuje zwrot nie wiecej jednak niż 1/2 wynagrodzenia?
bogumila_s
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez maddar » Pn, 30 sie 2004, 13:21

... a jak to sie ma do kodeksu pracy... czy juz nie obowiązuje zwrot nie wiecej jednak niż 1/2 wynagrodzenia?[/quote]

Oczywiście, że obowiązuje co zostało już wyżej powiedziane.
Zasadą jest w tym wypadku, że zajęcie może objąć nie więcej niz 50% wynagrodzenia, ale do granic kwoty wolnej od potrąceń. Zatem, w przypadku pracownika, którego wynagrodzenie jest w takiej wysokości, że 50 % wynagrodzenia to mniej niż kwota wolna od potrąceń, to zajęciu podlegać będzie kwota mniejsza niż 50 %, bo bezwzględnie kwota wolna od potrąceń nie może byc egzekwowana.
maddar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez bogumila_s » Pn, 30 sie 2004, 13:25

dzięki...wielkie dzięki ....wiem ze to śmiesznie wygląda ale dla mnie to czarna magia.....teraz juz jestem mądra
bogumila_s
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości