kupno mieszkania na rynku wtórnym

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

kupno mieszkania na rynku wtórnym

Postprzez rose72 » Pn, 29 paź 2007, 13:02

Witam,

mam parę pytań do uczestników forum, którzy zechcą mi doradzić i przedtem pozwolę sobie opisać, niestety nie pokrótce ;) moją sprawę.
Niebawem będę kupować mieszkanie spółdzielcze własnościowe, od osoby fizycznej. Mam już podpisaną z tą osobą umowę przedwstępną. Przy podpisywaniu w/w umowy właściciel okazał się dowodem osobistym oraz zaświdczeniami ze spółdzielni, że jest właścicielem oraz, że nie zalega z opłatami czynszowymi.Z zaświadczenia ze spółdzielni wynika, że dla lokalu, który chcę kupić nie jest urządzona księga wieczysta.Sama już sprawdziłam, że zaświadczenie jest wystawione przez spółdz., w której jest ten lokal, że rzeczywiście nie ma zaległości czynszowych.Dodatkowo w gazowni (w elektrowni takiej informacji nie chciano mi udzielić), że również wobec nich nie ma zadłużenia.W TP SA nie ma zarejestrowanego tel. (u innych operatorów tego nie sprawdzałam). W umowie przedwstępnej zawarłam m.in. zapis o tym kto do kiedy i od kiedy ponosi opłaty z tyt. eksploatacji tego lokalu, o protokołach zdawczo-odbiorczych, o przekazaniu kluczy, itp. Oczywiście nie są to najważniejsze zapisy, wydaje mi się, że wszystkie najważniejsze są w niej zawarte. Ale nie w tym rzecz, tak jak wspomniałam.Wydaje mi się, że sprawdziłam to mieszkanie i jego właściciela na wszystkie, możliwe sposoby, które podpowiada mi doświadczenie, żeby nie daj Boże! nie kupić mieszkania zadłuzonego a co gorsza od kogoś kto nie jest właścicielem. Może jednak ktoś z czytających podpowie mi czy czegoś nie przeoczyłam.
Może doszukuję się już nie wiadomo czego, ale sprzedający wykupił to mieszkanie od spółdz. będąc wówczas stanu wolnego (teraz jest w związku małżeńskim) i umów majątkowych małżeńskich rozszerzających wspólność ustawową z obecną żoną nie zawierał, co również zostało zastrzeżone w umowie. Czy może być jednak jakaś możliwość, o której spółdz. nie jest poinformowana, by współwłaścicielem była również żona?Jest to dla mnie ważne z tego tytułu, że ma ona wobec gminy od której wykupiła na preferencyjnych zasadach mieszkanie, a następnie je sprzedała przed ustawowym terminem dług na 90 tys, którego nie chciałabym spłacać, gdyby się okazało, że można ścigać go jednak z mieszkania jej obecnego męża... Tak jak wspomniałam mieszkanie, ktore kupuję nie ma urządzonej KW, nie ma więc hipoteki, z zaśw. spółdz. wynika, że nie jest prowadzone żadne postępowanie egzekucyjne. Niemniej sprawa tej żony jest w toku i chciałabym uniknąć sytuacji, że za jakiś czas okaże się, że jednak jestem ścigana za jej długi. Inna jeszcze sprawa to czy istnieje możliwość złożenia wniosku o założenie KW i np. obciążenia hipoteki, o czym spółdzielnia w momencie wystawiania zaśw. (jest ważne 30 dni) byłaby jeszcze nie powiadomiona? W sądzie poinformowano mnie, że nie ma możliwości sprawdzenia czy np. na 1, 2 tyg. przed podpisaniem naszej umowy ostatecznej przed notariuszem, został złożony wniosek o założenie takiej KW.
Będę wdzięczna na wszystkie rady.
rose72
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Pn, 29 paź 2007, 21:53

Chyba dmuchasz na lodowate:) Z tego co piszesz nie ma obaw.
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rose72 » Wt, 30 paź 2007, 12:02

Chyba dmuchasz na lodowate:) Z tego co piszesz nie ma obaw.


Dziękuję za odpowiedź.Własnie to chciałam usłyszeć
rose72
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: kupno mieszkania na rynku wtórnym

Postprzez odell65 » Śr, 25 sie 2021, 19:36

Też uważam, że nie ma co przesadzać. Podpisując umowę oczywiście warto ją dokładnie przeczytać i znaleźć ewentualne "kruczki' ;) Sama poszukuję teraz mieszkania na sprzedaż w Poznaniu. Planuję kupić je na rynku wtórnym. Sporo jest stron z ofertami, ale ta https://adresowo.pl/mieszkania/poznan/ spodobała mi się najbardziej. Wszystko jest dokładnie podane. Mam nadzieję, że na żywo będzie tak, jak na zdjęciach, albo chociaż podobnie. Zdjęcia robione aparatem szerokokątnym zwiększają powierzchnię wizualnie.
odell65
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr, 25 sie 2021, 19:33
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron