Koszty procesu

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Koszty procesu

Postprzez Ala » Pn, 27 wrz 2004, 13:12

Czy opłata pocztowa za nadanie listem poleconym pozwu do sądu znajdującego się poza siedzibą powoda może być zaliczona do kosztów procesu i zasądzona od powoda na rzecz pozwanego? Jeżeli tak, to jaki przepis o tym traktuje?

Sytuacja:
Spółka z o.o. ma wiele (bardzo) drobnych należności (do 100 zł), których jednak suma jest kwotą znaczącą (ok. 300.000 zł bez odsetek). Należności te niebawem będą się przedawniały więc zarząd chce zacząć je egzekwować.
W przypadku niektórych jest to średnio opłacalne zakładając uprzednie wezwanie dłużnika do zapłaty (5,35 zł), później opłata pocztowa (3,65 zł) + 15 zł wpis w postępowaniu upominawczym.

Stąd moje pytanie z prośbą o wskazówki.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia, Ala.
Ala
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 27 wrz 2004, 13:52

Czy opłata pocztowa za nadanie listem poleconym pozwu do sądu znajdującego się poza siedzibą powoda może być zaliczona do kosztów procesu i zasądzona od powoda na rzecz pozwanego? Jeżeli tak, to jaki przepis o tym traktuje?


Brak jest jednoznacznego przepisu w tym zakresie, ale m.zd., można bronić poglądu udzielającego twierdzącej odpowiedzi na to pytanie. W uzasadnieniu uchwały z dnia 12 marca 2003 r., III CZP 2/2003 (OSNC 2003/12/161) SN stwierdził m.in.:

Zgodnie z art. 98 § 1 kpc, strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). W przytoczonym przepisie wyrażone zostały dwie podstawowe zasady rozstrzygania o kosztach procesu: zasada odpowiedzialności za wynik procesu oraz zasada kosztów niezbędnych i celowych. Pierwsza oznacza, że strona, która przegrała sprawę, zobowiązana jest zwrócić przeciwnikowi poniesione przez niego koszty procesu, druga natomiast - że strona przegrywająca sprawę zobowiązana jest zwrócić przeciwnikowi tylko te poniesione koszty procesu, które były niezbędne do celowego dochodzenia praw lub celowej obrony. W doktrynie podkreśla się, że niezbędność oraz celowość kosztów procesu podlega ocenie sądu i jest uzależniona od konkretnych okoliczności sprawy, sąd powinien zatem każdorazowo rozważyć, czy czynność, która spowodowała koszty, była w ujęciu obiektywnym potrzebna do realizacji praw strony, a także, czy i do jakiego poziomu poniesione koszty stanowiły - również z obiektywnego punktu widzenia - wydatek konieczny.

W uchwale tej SN wyraził pogląd, że do kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (art. 98 § 1 kpc) strony reprezentowanej przez adwokata podlega zaliczeniu wydatek poniesiony przez nią w związku z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej od dokumentu stwierdzającego ustanowienie pełnomocnika.. Wyjaśniając podjęcie takiej uchwały, SN stwierdził m.in.:

Analiza treści art. 98 § 3 kpc prowadzi do wniosku, że koszt opłaty skarbowej od dokumentu pełnomocnictwa nie może być zaliczony do żadnej z wymienionych w tym przepisie kategorii kosztów, ponieważ jest to wydatek strony, a nie wydatek adwokata. Wyłania się w związku z tym pytanie, czy zawarte w art. 98 § 3 kpc wskazanie rodzajów kosztów objętych domniemaniem ustawowym, że są niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony, jest wyliczeniem wyczerpującym. Na to pytanie trzeba udzielić odpowiedzi przeczącej, ponieważ przepis art. 98 § 3 kpc konkretyzuje zasadę ogólną, wyrażoną w art. 98 § 1 kpc, nie określa natomiast enumeratywnie kosztów, które należy zaliczyć do kosztów niezbędnych wówczas, gdy strona jest reprezentowana przez adwokata. Wyczerpujące wyliczenie przez ustawodawcę wszystkich niezbędnych kosztów podlegających zwrotowi w razie wygrania sprawy byłoby - jak trafnie zauważa się w doktrynie - niemożliwe. Przepis art. 98 § 3 kpc należy zatem interpretować w ten sposób, że sąd rozstrzygając o kosztach procesu strony wygrywającej może zasądzić na jej rzecz nie tylko zwrot kosztów wskazanych w tym przepisie, lecz także zwrot innych poniesionych przez tę stronę kosztów, jeżeli okażą się one niezbędne do celowego dochodzenia praw lub celowej obrony w rozumieniu art. 98 § 1 kpc.

Przenosząc te rozważania na zadane pytanie, wydaje się, że koszt listu poleconego, w którym wysłano pozew do odległego sądu, jest kosztem niezbędnym i celowym. Wysłanie pozwu listem zwykłym jest bowiem obarczone dużym ryzykiem (brak możliwości wykazania wysłania pozwu), natomiast trudno wymagać od strony, aby jej pracownicy jeździli do odległych sądów specjalnie w celu wniesienia pozwów, co niewątpliwie powiększałoby jeszcze tylko koszty. Fakt, iż art. 98 § 2 i § 3 nie wymieniają tego kosztu jako niezbędnego, nie oznacza, że nie można go za takowy uznać, skoro wyliczenie zawarte w tych przepisach nie jest wyczerpujące. Ponadto w uchwale z dnia 11 czerwca 1992 r., III CZP 66/92, SN wyraził pogląd, iż do wydatków określonych w art. 2 i 4 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych należą koszty korespondencji sądowej doręczanej za pośrednictwem poczty.. Skoro zatem koszty korespondencji zaliczane są do kosztów sądowych, należy je też - m. zd. - uznać za koszty strony.

Należy jednak podkreślić, że powyższe rozumowanie jest oparte w znacznej mierze na analogii do uchwały SN dotyczącej podobnego co do zasady zagadnienia, ale jednak odmiennego co do szczegółów. W praktyce do tej pory nie spotkałem się z orzecznictwem jednoznacznie rozstrzygającym analizowaną kwestię. Radziłbym zatem wystąpić do kilku sądów niejako "na próbę", aby zorientować się, jaka jest praktyka. We wniosku o przyznanie kosztów proponuję wyraźnie wyodrębnić ten koszt i ewentualnie przytoczyć argumenty przemawiające za jego przyznaniem.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • koszty procesu
    przez kobietka » Wt, 21 gru 2004, 15:20
    3 Odpowiedzi
    927 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Wt, 21 gru 2004, 19:23
  • Koszty procesu
    przez loco » Cz, 22 sty 2004, 01:42
    2 Odpowiedzi
    778 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Cz, 22 sty 2004, 09:41
  • koszty procesu
    przez rav123 » Pt, 28 wrz 2007, 18:24
    1 Odpowiedzi
    629 Wyświetlone
    Ostatni post przez Dredd Zobacz najnowszy post
    Pt, 28 wrz 2007, 18:45
  • koszty
    przez haneczka » Cz, 21 lip 2005, 18:16
    8 Odpowiedzi
    1592 Wyświetlone
    Ostatni post przez Dredd Zobacz najnowszy post
    N, 24 lip 2005, 12:12
  • zażalenie na koszty
    przez rafal » Pn, 27 mar 2006, 00:48
    3 Odpowiedzi
    1297 Wyświetlone
    Ostatni post przez marbel Zobacz najnowszy post
    Pn, 27 mar 2006, 23:29

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron