kolizja drogowa,proszę o fachową pomoc!

wykroczenia, naruszenia kodeksu drogowego, mandaty, kara nagany, grzywny, ograniczenia wolności,

kolizja drogowa

Postprzez majka56 » N, 19 lut 2006, 22:59

Słuchajcie, z przykrością stwierdzam, że nie ma tu kompetentnych porad prawnych. W tej sytuacji zawsze możesz wykazać błąd policjanta poprzez wnioskowanie o wykonanie opinii biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych (czy z zakresu ruchu drogowego - to to samo). Zawsze można odtworzyć (zrekonstruować) przebieg kolizji. Fakt, że za opinię musisz zapłacić kilkaset zł. Na drugi raz (oby nie bylo) pamiętaj, żeby nie placić mandatu, bo w ten sposób przyjmujesz karę czyli przyznajesz sie do winy. Ale to tak na marginesie. A teraz walcz, skoro jesteś przekonana o winie drugiej strony.Możesz też złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, jeśli Twoja sytuacja majątkowa jest trudna. Jak można się dać pijanym kierowcom? Powodzenia!
P.S. Tutejsze porady prawne polegają głównie na tym, że nikt nie ma racji i nikt nie ma szans. Prokuratorzy tu radzą, czy co?
majka56
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

kolizja drogowa

Postprzez majka56 » N, 19 lut 2006, 23:10

może być i tak, że sąd orzeknie współwinę, a to zawsze korzystniej, niż cała wina. Wtedy wzajemnie można dochodzić od siebie roszczeń, no a ten drugi kierowca był pijany.
majka56
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 19 lut 2006, 23:51

W tej sytuacji zawsze możesz wykazać błąd policjanta poprzez wnioskowanie o wykonanie opinii biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych


Pomijasz fakt, że mandat został przyjęty (a więc w tym momencie stał się prawomocny) i w efekcie, moim zdaniem, mylisz zwykły tryb postępowania z postępowaniem dotyczącym uchylenia prawomocnego mandatu (a to znacznie różniące się od siebie postępowania).
Nie sądze by Sąd zgodził się tu powołać biegłego. W trybie dotyczącym uchylenia prawomocnego mandatu nie ma już miejsca na pełne postępowanie dowodowe i przewód sądowy.
Twoje rady byłyby bardziej na miejscu gdyby niania nie przyjęła mandatu i sprawa trafiła do Sądu w trybie zwyczajnym.

Ale jeśli uważasz że masz rację - podaj podstawę prawną Twoich twierdzeń.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 20 lut 2006, 00:04

Słuchajcie, z przykrością stwierdzam, że nie ma tu kompetentnych porad prawnych.


Swoją drogą dość mocne słowa, szczególnie jak na kogoś, kto ledwo dziś zarejestrował się na forum ;)

Wobec tak jednoznacznej krytyki, wnoszę, że sama czujesz się kompetentna i wielokrotnie z pożytkiem dla całego forum to okażesz. Czego Tobie, sobie i innym życzę.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 20 lut 2006, 00:12

no a ten drugi kierowca był pijany.


Dodam, że sam fakt, że kierowca był pijany to zbyt mało by wykazać mu odpowiedzialnośc za kolizję czy wypadek samochodowy.
Z samego faktu kierowania pojazdem mechanicznym po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości wynika jedynie odpowiedzialność za czyn zabroniony odpowiednio z art. 87 § 1 k.w. albo 178a § 1 k.k.

Do przypisania sprawstwa kolizji (art. 86 k.w.) lub wypadku komunikacyjnego (art. 177 k.k.) trzeba jeszcze wykazać, że to pijany kierowca swoim zachowaniem na drodze (w tym techniką i taktyką jazdy) spowodował wypadek.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

kolizja drogowa

Postprzez majka56 » Pn, 20 lut 2006, 15:55

Słuchajcie, z przykrością stwierdzam, że nie ma tu kompetentnych porad prawnych.


Swoją drogą dość mocne słowa, szczególnie jak na kogoś, kto ledwo dziś zarejestrował się na forum ;)

Wobec tak jednoznacznej krytyki, wnoszę, że sama czujesz się kompetentna i wielokrotnie z pożytkiem dla całego forum to okażesz. Czego Tobie, sobie i innym życzę.
majka56
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

kolizja drogowa Niani

Postprzez majka56 » Pn, 20 lut 2006, 17:05

Przepraszam, trochę mnie poniosło, masz rację Dredd. Nie znalam całości forum. Teraz sporo przeczytalam i zmieniam zdanie. Nie jestem prawnikiem, ale jestem bardzo blisko tych spraw, choć nie wszystkich problemów czy tematów. Co do problemu Niani, to napisalam wszakże, że niepotrzebnie przyjęła mandat, bo tym samym przyznała się do winy i zgadza się -jest prawomocny. To pierwsza zasada: nie czujesz się winny - nie płać mandatu. Zgadza się też, że najpierw musi walczyć o jego uchylenie, tak jak było tu pisane (OBY! moim zdaniem ma szansę, choć wg mojej wiedzy, wiele zależy też od układów w sądzie i znam to z autopsji). W ogole, to chyba przyznasz, że co innego sprawiedliwość, a co innego sąd. Znane powiedzenie, nawet wśród prawników. Jestem bardzo zajęta, ale bedę tu zaglądać i jeśli bede mogła pomóc, to chętnie. Co do opinii biegłego, zawsze uważam, że to podstawa, jeśli wiem, że mam rację i zrobiłabym nawet prywatnie. A nuż sąd by jednak dopuścił te opinię? A może przydałaby się, jeśli sąd nie uchyli i przy wnoszeniu zażalenia na postanowienie sądu?
A tu link, choć wg stanu prawnego przed zmianami w k.w., ale ogólne zasady pozostały.
http://www.prawnik.net.pl/prawnik/mandat.htm

Poza tym, czy policjant pouczył Nianię o prawie odmowy przyjęcia mandatu? Tu cytat z wypowiedzi komendanta głównego policji: „Policjant, który nakłada na kierującego grzywnę w drodze mandatu karnego, ma obowiązek poinformować go o prawie odmowy jego przyjęcia, a także o liczbie punktów karnych, które zostaną wpisane na jego konto do policyjnej ewidencji (informacja o punktach jest wpisywana na odcinku mandatu karnego wręczanego sprawcy wykroczenia) . W przypadku, gdy sprawca wykroczenia skorzysta z prawa odmowy przyjęcia mandatu karnego, sprawa jest kierowana do Sądu grodzkiego, który orzeka czy rację miał policjant, czy też osoba, która odmówiła przyjęcia mandatu. Film rejestrowany na kasecie wideo rejestratora, zdjęcia zarejestrowane przez fotoradar oraz udokumentowane inne ustalenia służą jako materiał dowodowy w ewentualnym postępowaniu sądowym”.
Pozdrawiam serdecznie.
majka56
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: kolizja drogowa,proszę o fachową pomoc!

Postprzez kinia89 » Śr, 24 maja 2023, 17:15

Jak widać, najróżniejsze wydarzenia się mogą pojawić na drodze. Dlatego ważna jest też szybka reakcja i fachowe wsparcie w owej sytuacji. Jeżeli chodzi o pomoc drogową, to tutaj https://pomocdrogowa.info/pomoc-drogowa-warszawa macie namiary na sprawdzone firmy, możecie sobie sprawdzić.
kinia89
 
Posty: 199
Dołączył(a): Śr, 9 paź 2019, 11:04

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Wykroczeń

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość