kodyfikacji, unifikacji i konsolidacja prawa

kodyfikacji, unifikacji i konsolidacja prawa

Postprzez siklers1990 » Śr, 8 maja 2013, 09:30

Witam,
Zakładam temat na tym forum bo już nie wiem szukać informacji a kodyfikacji, unifikacji i konsolidacja prawa. Muszę wypisać różnice między tymi zagadnieniami . Może jest na forum znawca prawa który mi w tym pomoże.
siklers1990
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr, 8 maja 2013, 09:27

Re: kodyfikacji, unifikacji i konsolidacja prawa

Postprzez siklers1990 » Śr, 8 maja 2013, 12:27

Napisałem coś takiego może ktoś podpowie mi jeszcze jakie różnice mogę wpisać

Definicja Kodyfikacji Prawa :
Kodyfikacja oznacza czynność grupowania i logicznego porządkowania tematycznie powiązanych ze sobą przepisów prawnych w celu uzyskanie jednego, kompleksowego aktu prawnego – kodeksu. Dzięki temu ułatwia się poznawanie i użytkowanie prawa, bowiem zgrupowanie przepisów w jednym miejscu zwiększa ich przejrzystość i całościowość, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka pominięcia ważnej normy prawnej.
Podczas kodyfikacji zachodzi także ujednolicanie stosowanego aparatu pojęciowego oraz wprowadzenie odpowiedniej numeracji i tytułów działów przepisów prawnych. Ważnym elementem kodyfikacji jest także wzbogacenie aktu prawnego o kolejne przepisy, jakie wynikają z potrzeb społecznych. Wynikiem kodyfikacji jest opracowanie kodeksu prawnego, będącego zbiorem norm dotyczących określonej tematyki, zawartego w jednym dokumencie

Definicja Unifikacji Prawa :
Jest to całokształt działań legislacyjnych przeprowadzonych w Polsce w latach1918 -1946, polegających na zastąpieniu prawa państw zaborczych jednolitym dla całego kraju prawem polskim.
Porządki prawne państw zaborczych były odmienne co do zasad i szczegółów w każdej ze swych gałęzi, zarówno w prawie publicznym , jak i w prawie prywatnym , co, oczywiście, rodziło liczne problemy . Przyjęto fikcję, że prawa państw zaborczych stanowią polskie prawa dzielnicowe i wprowadzono normy kolizyjne , pozwalające na ustalenie właściwego prawa, jednak było jasne, że na dłuższą metę sytuacja taka jest nie do przyjęcia. Jej rozwiązaniem była właśnie unifikacja prawa, czyli jego ujednolicenie

Definicja Konsolidacji Prawa :

W jednym akcie zbiera się treść dwu lub więcej aktów prawnych, które do tej pory regulowały daną dziedzinę w sposób rozproszony, nie zmienia się sens metaforyczny. Cel – uporządkowanie redakcyjne np. wyeliminuje się niepotrzebne powtórzenia.


Różnice:

-Między kodyfikacją a unifikacja: Jest tak, że w kodyfikacji różne akty prawne dotyczące tematycznie podobnych sprawa zostały zebrane w jeden kodeks np. kodeks cywilny natomiast unifikacja polegała na wprowadzeniu całkiem nowego prawa, które obowiązuje w całym kraju i zastępuje różne prawa państw zaborczych

-Podczas unifikacji zostało wprowadzone całkiem nowe prawo natomiast podczas kodyfikacji przepisy prawa zostały uporządkowane.
siklers1990
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr, 8 maja 2013, 09:27


Powrót do Uczelnie

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron