Kiedy bedzie sprawa o alimenty!!!

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Kiedy bedzie sprawa o alimenty!!!

Postprzez maagnes1978 » Wt, 29 lis 2005, 23:57

Złożylam pozew o alimenty na jedno dziecko i podniesienie na drugie dziecko w 30.05.2005 r. Pozwany ojciec dzieci mieszka za granicą, ale jego sprawą zajmuje się adwokat z Polski. Termin pierwszej rozprawy sąd wyznaczył na 16.11.2005 r. Sprawa została odroczona na dzień 13.12.2005r. , gdyż adwokat przyniósł wniosek o odroczenie rozprawy dnia 15.11.2005r. , że nie zdążył sie przygotować merytorycznie ze sprawą, gdyż pełnomocnictwo przyjął 3.11.2005 roku od pozwanego. Dnia 18.11.2005 roku wniosłam prośbę do sądu o przydzielenie mi adwokata z urzędu, motywując aby szybko została załatwiona sprawa na korzyść małoletnich. Muszę dodać, że jestem na dzień dzisiejszy pozbawiona dochodów. Nie mogę pobierać zasiłku rodzinnego na młodsze dziecko oraz wychowawczego, gdyż nie mam zasądzonych alimentów. 28.11.2005 r. dostałam postanowienie z Sądu, że sąd postanawia odmówić stronie powodowej ustanowienia pełnomocnika z urzędu uzasadniając tym: "Sprawa o alimenty i ich podwyższenie nie jest sprawą na tyle skomplikowaną aby wymagała specjalnej wiedzy prawniczej, i w związku z tym udziału pełnomocnika" Jednocześnie Sąd Rejonowy przysłał wezwanie : "Sąd zawiadamia że termin 13.12.2005 został odwołany. nowy termin w załączeniu tj 28.12.2005 r. Proszę o poradę, co ja mam w takiej stuacji zrobić, aby otrzymać choć wyrok tymczasowy. Znając ojca dzieci może się uchylać długo nim skończy sie sprawa.Czy można to jakoś przyspieszyć. Nie mam za co żyć.
maagnes1978
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 30 lis 2005, 08:59

co ja mam w takiej stuacji zrobić, aby otrzymać choć wyrok tymczasowy.


Czy w pozwie jest wniosek o zabezpieczenie powództwa poprzez zobowiązanie pozwanego do łożenia określonej kwoty co miesiąc do czasu zakończenia procesu?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

odp

Postprzez maagnes1978 » Śr, 30 lis 2005, 09:23

zlozylam wniosek osobno dotyczacy zabezpieczenia powodstwa. rozmawialam z sedzia. sedzia powiedzial mi ze on i tak ten wniosek rozpatrzy dopiero na rozprawie bo inaczej nie moze. i tu jest paranoja.
maagnes1978
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 30 lis 2005, 20:01

zlozylam wniosek osobno dotyczacy zabezpieczenia powodstwa. rozmawialam z sedzia. sedzia powiedzial mi ze on i tak ten wniosek rozpatrzy dopiero na rozprawie bo inaczej nie moze.


Trudno się z tym zgodzić. Może tak mu jest po prostu wygodniej.

Zgodnie z art. 735 k.p.c. - co do zasady - wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu na tzw. posiedzeniu niejawnym (a nie na rozprawie, która jest posiedzeniem jawnym).
Posiedzenie niejawne oznacza w praktyce tyle że sędzia może wydać decyzję bez udziału stron czyli choćby siadając w każdej chwili za biurkiem w swoim gabinecie.

Co prawda w art. 735 k.p.c. mówi się że wniosek o zabezpieczenie podlega rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym chyba że przepis szczególny stanowi inaczej osobiście nie znam jednak przepisu który w sprawach alimentacyjnych stanowiłby inaczej, czyli wniosek o zabezpieczenie powództwa o alimenty powinien być wg mnie rozpoznany na posiedzeniu niejawnym (a nie na rozprawie). Być może się mylę, ale wtedy sędzia Ci powinien z łatwością wskazać ów przepis który mówi że wniosek o zabezpieczenie powództwa alimentacyjnego rozpoznaje się koniecznie na rozprawie. I o to bym go (lub przewodniczącego wydziału) zapytał.

Dodam jeszcze że zgodnie z art. 737 k.p.c. wniosek o udzielenie zabezpieczenia - co do zasady - podlega rozpoznaniu niezwłocznie nie później jednak niż w terminie tygodnia od jego wpłynięcia do Sądu. Tu też jest zastrzeżenie że o ile ustawa nie stanowi inaczej, ale nie znam przepisu który w sprawie o alimenty by tę zasadę tygodniowego terminu zmieniał.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron