jubileuszówka

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

jubileuszówka

Postprzez sgs1 » Pt, 29 kwi 2005, 13:07

czy okresy pozostawania na zasiłku dla bezrobotynych wlicza sie do okresów uprawniajacych do nagrody jubileuszowej? a okresy prowadzenia dzialalności godpodarczej?
sgs1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 29 kwi 2005, 15:52

To zależy od regulacji przyznającej nagrodę jubileuszową. Nie jesto ona świadczeniem powszechnym, może być przyznana dla danej grupy zawodowej (np. w przypadku urzędników państwowych) albo przez przepisy obowiązujące u danego pracodawcy (np. układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez elsia7 » Wt, 3 maja 2005, 12:06

czy okresy pozostawania na zasiłku dla bezrobotynych wlicza sie do okresów uprawniajacych do nagrody jubileuszowej?

Nagroda jubileuszowa, to nagroda za ileś tam lat pracy. Nie należy zatem liczyć na to, że okres pozostawania bez pracy będzie zaliczany do okresu pracy.

a okresy prowadzenia dzialalności godpodarczej?

Zarządzenie Min. Pracy i Pol. Socjalnej z dnia 23.12.1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania. (M.P. z 1989 r. Nr 44, poz. 358) stwierdza, że:
§ 2.
1. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się, bez względu na przerwy w zatrudnieniu:
1) okresy zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy,
2) okresy zatrudnienia w prywatnych zakładach pracy, które zostały upaństwowione lub przejęte przez uspołecznione zakłady pracy.
2. Do okresu pracy, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się okresów zatrudnienia zakończonych po wyzwoleniu rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz wygaśnięciem stosunku pracy wskutek porzucenia pracy.
Działalność gospodarcza nie jest zaliczana do uspołecznionego zakładu pracy.
elsia7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 3 maja 2005, 14:11

Zarządzenie Min. Pracy i Pol. Socjalnej z dnia 23.12.1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania. (M.P. z 1989 r. Nr 44, poz. 358)


Zasadniczo już nie obowiązuje.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez elsia7 » Wt, 3 maja 2005, 18:30

Zasadniczo już nie obowiązuje.

Zasadniczo już nie obowiązuje, ale tam gdzie są wypłacane nagrody jubileuszowe, regulaminy tworzona były w oparciu o to właśnie rozporządzenie.
elsia7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 3 maja 2005, 23:39

tam gdzie są wypłacane nagrody jubileuszowe, regulaminy tworzona były w oparciu o to właśnie rozporządzenie.


To się zgadza. W takich przypadkach można owo zarządzenie (nie: rozporządzenie => to jest istotna różnica z punktu widzenia konstytucyjnych źródeł prawa) stosować posiłkowo. Ale jeśli wewnątrzzakładowe regulacje stanowią inaczej niż to zarządzenie, mają pierwszeństwo.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez elsia7 » Śr, 4 maja 2005, 10:08

Oczywiście zarządzenie, jak pisałam wyżej, a nie rozporządzenie - przejęzyczenie. ;)

jeśli wewnątrzzakładowe regulacje stanowią inaczej niż to zarządzenie, mają pierwszeństwo.

Nagrody jubileuszowe to relikt, istniejący już tylko jak sądzę u "państwowych" pracodawców, którzy nie widzą potrzeby premiowania zatrudnienia u prywatnego przedsiębiorcy. Dlatego jeśli nawet mają wewnętrzene regulaminy odmienne od w/w zarządzenia, to te także nie zaliczaja okresu pracy u prywatnego pracodawcy.
elsia7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ivonn » Śr, 4 maja 2005, 12:04

Nagrody jubileuszowe to relikt, istniejący już tylko jak sądzę u "państwowych" pracodawców, którzy nie widzą potrzeby premiowania zatrudnienia u prywatnego przedsiębiorcy. Dlatego jeśli nawet mają wewnętrzene regulaminy odmienne od w/w zarządzenia, to te także nie zaliczaja okresu pracy u prywatnego pracodawcy.


W "budżetówce" wlicza się okresy zatrudnienia u prywatnych pracodawców oraz okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Np. ustawa o służbie cywilnej:
Art 83.2. Do okresów pracy, o których mowa w ust. 1, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

3. Do okresów pracy, o których mowa w ust. 2, nie wlicza się okresów zatrudnienia w partii komunistycznej (Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej), jak również w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne (Dz. U. z 1999 r. nr 42, poz. 428) w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 1 lipca 1989 r.
ivonn
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez elsia7 » Śr, 4 maja 2005, 23:34

W "budżetówce" wlicza się okresy zatrudnienia u prywatnych pracodawców oraz okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Np. ustawa o służbie cywilnej:
Art 83.2. Do okresów pracy, o których mowa w ust. 1, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.


Zapis tego art. nie wskazuje, że zaliczane sa okresy pracy u prywatnych pracodawców, a nawet wręcz przeciwnie,
jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
ten odrębny przepis nie zalicza do nagród jubileuszowych okresu pracy u prywatnych pracodawców.
Chyba, że istnieje inny przepis, który to nakazuje.
elsia7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez elsia7 » Śr, 4 maja 2005, 23:38

W "budżetówce" wlicza się okresy zatrudnienia u prywatnych pracodawców oraz okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Np. ustawa o służbie cywilnej:
Art 83.2. Do okresów pracy, o których mowa w ust. 1, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.


Zapis tego art. nie wskazuje, że zaliczane sa okresy pracy u prywatnych pracodawców, a nawet wręcz przeciwnie,
jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
ten odrębny przepis nie zalicza do nagród jubileuszowych okresu pracy u prywatnych pracodawców.
Chyba, że istnieje inny przepis niż w/w zarządzenie, który to nakazuje.[/quote]
elsia7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron