Jak uniknąć długów spadkowych ?

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Postprzez kier_as » Wt, 28 sie 2007, 22:29

Dred! spotkałem sie z tym , że postępowanie było po wielu latach a oświadczenie sąd przyjął.


Być może spadkobiercy po latach dowiedzieli się o powołaniu do spadku ;)

Moze tak. Ale jest chyba jeszcze cos takiego jak uchylenie sie od skutków prawnych nie złozenia oswiadczenia w terminie na skutek błędu?
Poza tym , blondynka stajac sie spadkobiercą na skutek odrzucenia spadku przez żonę mogła dowiedzięć się o dziedziczeniu choćby godzinę temu? Jak nie mam racji to sprostuj
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 28 sie 2007, 22:43

Ale jest chyba jeszcze cos takiego jak uchylenie sie od skutków prawnych nie złozenia oswiadczenia w terminie na skutek błędu?


Chyba raczej uchylenie się od skutków oświadczenia złożonego na skutek błędu.

Poza tym , blondynka stajac sie spadkobiercą na skutek odrzucenia spadku przez żonę mogła dowiedzięć się o dziedziczeniu choćby godzinę temu? Jak nie mam racji to sprostuj


Mogła. Ale póki co, wie to ona a nie my. Dlatego napisałem wcześniej, że "może być" za późno a nie, że na pewno jest za późno.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Wt, 28 sie 2007, 22:49

Ale jest chyba jeszcze cos takiego jak uchylenie sie od skutków prawnych nie złozenia oswiadczenia w terminie na skutek błędu?


Chyba raczej uchylenie się od skutków oświadczenia złożonego na skutek błędu.

Poza tym , blondynka stajac sie spadkobiercą na skutek odrzucenia spadku przez żonę mogła dowiedzięć się o dziedziczeniu choćby godzinę temu? Jak nie mam racji to sprostuj


Mogła. Ale póki co, wie to ona a nie my. Dlatego napisałem wcześniej, że "może być" za późno a nie, że na pewno jest za późno.

Oczywiscie . Tez poprosiłem o więcej szczegółów więc wypada czekać:)
Co do pierwszej części Twojej odpowiedzi wydaje mi się (ale jak zwykle piszę to z niczego), że &2 mówi o skutku nie złożenia, a złożenia na skutek błędu &1. chyba tak jest jesli pamiec mnie nie myli:)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 28 sie 2007, 22:55

Co do pierwszej części Twojej odpowiedzi wydaje mi się (ale jak zwykle piszę to z niczego), że &2 mówi o skutku nie złożenia, a złożenia na skutek błędu &1. chyba tak jest jesli pamiec mnie nie myli:)


Jeśli masz na myśli treść art. 84 kodeksu cywilnego, który akurat rzeczywiście ma dwa paragrafy, to trudno mi się z Tobą zgodzić.

[kodeks cywilny]
"Art. 84. § 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny)".
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Wt, 28 sie 2007, 23:21

Co do pierwszej części Twojej odpowiedzi wydaje mi się (ale jak zwykle piszę to z niczego), że &2 mówi o skutku nie złożenia, a złożenia na skutek błędu &1. chyba tak jest jesli pamiec mnie nie myli:)


Jeśli masz na myśli treść art. 84 kodeksu cywilnego, który akurat rzeczywiście ma dwa paragrafy, to trudno mi się z Tobą zgodzić.

[kodeks cywilny]
"Art. 84. § 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny)".

Mam na myśli art 1019 KC
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 29 sie 2007, 09:00

Chyba że tak. Tam nie zajrzałem :)

[kodeks cywilny]
"Art. 1019. § 1. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
1) uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
2) spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.
§ 2. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
§ 3. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd."

Tyle że tutaj też potrzebujemy wykazania istnienia błędu lub groźby.
Poza tym, na pierwszy rzut oka, wydaje mi się, że obowiązuje tu roczny termin z art. 88 § 2 k.c., liczony od wykrycia błędu lub od ustania stanu zagrożenia.

Poza tym, na razie, Blondynka nie wspomniała ani o błędzie ani o groźbie.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marpraw » Śr, 29 sie 2007, 13:20

Oświadczenie o przyjęciu (wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza – czyli odpowiedzialnością za długi spadkowe ograniczoną do stanu czynnego spadku) lub odrzuceniu spadku należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (art. 1015 § 1 kc).
W przypadku Blondynki ten dzień to dzień, w którym dowiedziała się, że żona i dzieci jej brata odrzucili spadek.

Można uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu do złożenia oświadczenia, jeśli spadkobierca nie złożył go pod wpływem błędu lub groźby (art. 1019 kc). Błąd musi dotyczyć treści czynności prawnej (art. 84 § 1 kc) oraz być istotny (art. 84 § 2). Błąd dotyczący treści oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku to m.in. błąd co do osoby spadkodawcy, co do tytułu powołania lub co do przedmiotu (składu) spadku.
Mówiąc po ludzku – „nie złożyłam oświadczenia o odrzuceniu spadku (lub przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza) bo nie wiedziałam, że w skład spadku wchodzą ogromne długi”.
Oczywiście obowiązuje roczny termin z art. 88 § 2 kc – uchylenie musi nastąpić przed upływem roku, od kiedy błąd został wykryty tzn. przed upływem roku, kiedy Blondynka dowiedziała się, że w skład spadku po bracie wchodzą długi.

Uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia może nastąpić tylko przed sądem – trzeba złożyć wniosek do sądu rejonowego, w którego okręgu zmarły ostatnio stale zamieszkiwał (wniosek o zatwierdzenie uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęciu / przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza / odrzuceniu spadku; jednocześnie z takim wnioskiem należy złożyć „właściwe” oświadczenie; ważne: jeśli Blondynka odrzuci spadek po bracie, to będzie traktowana tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku po nim – wtedy ta część, która jej by przypadała przechodzi na jej dzieci; te dzieci też oczywiście mogą odrzucić spadek, ale jeśli są małoletnie, to muszą to zrobić ich rodzice za zgodą sądu rodzinnego).
Ciężar dowodu spoczywa na spadkobiercy, który chce się uchylić od skutków niezłożenia w terminie oświadczenia: zatem to Blondynka musi wykazać, że o długach brata dowiedziała się nie wcześniej, niż rok przed złożeniem wniosku do sądu.
marpraw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez blondynka27 » Śr, 29 sie 2007, 13:55

No wiec tak. Trochę to wszystko skomplikowane. Napisałam, że brat odszedł nagle no bo morderstwo trudno przewidzieć. Stało się to 2 lata temu a dopiero teraz ktoś się odezwał. Brat nie mieszkał z nami. Jego żona (pierwsza) z którą miał dziecko była na tyle sprytna a raczej jej wredna matka, że od razu po śmierci wniosła sprawę do sądu, że mały ( bratanek) nie chce dziedziczyć po ojcu i zrzeka się jakiegokolwiek spadku po nim. Co do jakiegokolwiek postępowania spadkowego to nic takiego się nie odbyło bo pewnie byśmy ( rodzice) coś o tym wiedzieli. Napisałam, że żona ale nie dodałam, że chodziło mi o pierwszą żonę bo druga jest tak samo w szoku jak i my, że po takim czasie ktoś coś jeszcze od nas chce.
Panowie wielki ukłon w Waszą stronę naprawdę jestem bardzo wdzięczna za pomoc.
blondynka27
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 29 sie 2007, 14:08

Co do jakiegokolwiek postępowania spadkowego to nic takiego się nie odbyło bo pewnie byśmy ( rodzice) coś o tym wiedzieli.


To o co wniosła do Sądu pierwsza żona zmarłego, jeśli nie o stwierdzenie nabycia spadku?
A może jednak nie wnosiła żadnej sprawy (bo do odrzucenia spadku wcale nie trzeba sprawy w Sądzie - wystarczy np. wycieczka do notariusza)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Śr, 29 sie 2007, 20:42

Co do jakiegokolwiek postępowania spadkowego to nic takiego się nie odbyło bo pewnie byśmy ( rodzice) coś o tym wiedzieli.


To o co wniosła do Sądu pierwsza żona zmarłego, jeśli nie o stwierdzenie nabycia spadku?
A może jednak nie wnosiła żadnej sprawy (bo do odrzucenia spadku wcale nie trzeba sprawy w Sądzie - wystarczy np. wycieczka do notariusza)

Fakt . Wystarczy notariusz(chociaz wobec oświadczenia małoletniego to jednak bez sadu całkiem się odbyć nie mogło). Poza tym , po tym wyjesnieniu wynika że kłopot ma druga zona , rodzice i rodzeństwo.
Sadze , ze Marpraw tak jasno wszystko przedstawił że teraz blondi da sobie radę. A jak będziesz miała jeszcze jakies watpliwosci to my na wyscigi je wyjaśnimy i przy okazji troszkę sie pospieramy bo to lubimy:)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron