Jak uchronić sie przed długami chorego męża?

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Jak uchronić sie przed długami chorego męża?

Postprzez ADA_NAKIEL » Pn, 24 mar 2003, 23:47

Zwracam się z prośbą o pomoc w niżej wymienionej sprawie:
mój mąż od miesiąca leczy sie psychiatrycznie /depresja maniakalna/, nie pracuje, z każdym dniem dowiaduję się o nowych pożyczkach zaciągniętych przez niego, oraz podpisanych zobowiązaniach. W związku z powyższym mam pytanie czy mogę się w jakiś sposób uchronić od ewentualnej konieczności spłat tych zadłużeń? Proszę w miarę możliwości o szybką odpowiedź. Dziekuję za pomoc.
ADA_NAKIEL
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 25 mar 2003, 09:39

Na przyszłość przychodzi mi do głowy ubezwłasnwolnienie męża. Jako jego żona możesz zgłosić odpowiedni wniosek do sądu okręgowego. Szczegóły - art. 13 i nast. kc oraz art. 544 i nast. kpc. Zgodnie z art. 53 kro, wspólność zarówno ustawowa, jak i umowna ustaje z mocy prawa w razie ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków.
Jeśli zaś chodzi o już zaciągnięte długi, to nie widzę innego wyjścia niż wniosek do sądu o zniesienie wspólności majątkowej. Zgodnie z art. 53 § 2 kro, wspólność majątkowa ustaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją znosi, a zatem możliwe jest także jej zniesienie z mocą wsteczną. Pamiętać też warto o art. 82 kc, zgodnie z którym nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych. Teoretycznie może to mieć zastosowanie także do Twojego męża, ale wykazywanie przesłanek nieważności oświadczenia woli jest dość trudne i nieprzyjemne.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość