jak sie zalatwia rozwód?

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

jak sie zalatwia rozwód?

Postprzez madula » Śr, 17 lip 2002, 11:28

Hhmmm, to moze nie mile pytanie, ale chcialabym sie dowiedziec jak "w dzisiejszych czasach" zalatwia sie rozwód? Co nalezy po kolei zrobic? I czy zwiazek musi byc w separacji przez jakis czas? Jezeli tak to gdzie ta separacje zglosic?
I jeszcze jedno. Co, jezeli malzenstwo ma rozdzielnosc majatkowa? Czy podczas sprawy rozwodowej osoba ktora nie ma prawa (wedlug aktu notarailnego) do danej rzeczy moze w jakis sposob "odebrac" ja drugiej osobie - czy rozdzielnosc majatkowa - rzecz swiata?
madula
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 17 lip 2002, 12:24

Hhmmm, to moze nie mile pytanie, ale chcialabym sie dowiedziec jak "w dzisiejszych czasach" zalatwia sie rozwód? Co nalezy po kolei zrobic?


Składasz pozew do właściwego sądu okręgowego.

I czy zwiazek musi byc w separacji przez jakis czas? Jezeli tak to gdzie ta separacje zglosic?


Faktyczna separacja być w zasadzie powinna, nie musi to być jednak separacja w sensie prawnym. Ta ostatnia może, ale nie musi poprzedzać rozwód. Przesłanką orzeczenia rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
Szczegóły dotyczące rozwodu: art. 56 -61 kro, separacji: art. 61 [1] - art. 61 [6] kro. Poczytaj też przepisy art. 425 i nast. kpc (zwłaszcza art. 436 - 446).


I jeszcze jedno. Co, jezeli malzenstwo ma rozdzielnosc majatkowa? Czy podczas sprawy rozwodowej osoba ktora nie ma prawa (wedlug aktu notarailnego) do danej rzeczy moze w jakis sposob "odebrac" ja drugiej osobie - czy rozdzielnosc majatkowa - rzecz swiata?


Nie rozumiem pytania. W razie istnienia rozdzielności majątkowej rozwiązanie związku małżeńskiego nie ma wpływu na stosunki majątkowe pomiędzy ex-małżonkami.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez madula » Śr, 17 lip 2002, 12:39

Hhmmm, to moze nie mile pytanie, ale chcialabym sie dowiedziec jak "w dzisiejszych czasach" zalatwia sie rozwód? Co nalezy po kolei zrobic?


Składasz pozew do właściwego sądu okręgowego.

I czy zwiazek musi byc w separacji przez jakis czas? Jezeli tak to gdzie ta separacje zglosic?


Faktyczna separacja być w zasadzie powinna, nie musi to być jednak separacja w sensie prawnym. Ta ostatnia może, ale nie musi poprzedzać rozwód. Przesłanką orzeczenia rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
Szczegóły dotyczące rozwodu: art. 56 -61 kro, separacji: art. 61 [1] - art. 61 [6] kro. Poczytaj też przepisy art. 425 i nast. kpc (zwłaszcza art. 436 - 446).


I jeszcze jedno. Co, jezeli malzenstwo ma rozdzielnosc majatkowa? Czy podczas sprawy rozwodowej osoba ktora nie ma prawa (wedlug aktu notarailnego) do danej rzeczy moze w jakis sposob "odebrac" ja drugiej osobie - czy rozdzielnosc majatkowa - rzecz swiata?


Nie rozumiem pytania. W razie istnienia rozdzielności majątkowej rozwiązanie związku małżeńskiego nie ma wpływu na stosunki majątkowe pomiędzy ex-małżonkami.


No tak - chodzi mo o to, ze mamy mieszkanie, ktore według rozdzielnosci majatkowej jest moje. I pytanie: czy jest jakas mozliwosc ze podczas sprawy rozwodowej moj maz (ktiry jest zamoznym czlowiekiem i stac go na bardzo dobrego adwokata) moze mi "zabrac" to mieszkanie, czy nie ma tekiej mozliwosci?
Bardzo dziekuje za odpowidzi

jeszcze nie znam dokladnej obslugi tego forum dlatego moja odpowiedz jest taka dluga - bardzo przepraszam
madula
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 17 lip 2002, 13:26

czy jest jakas mozliwosc ze podczas sprawy rozwodowej moj maz (ktiry jest zamoznym czlowiekiem i stac go na bardzo dobrego adwokata) moze mi "zabrac" to mieszkanie, czy nie ma tekiej mozliwosci?


Nie znam szczegółów, ale na pierwszy rzut oka nie widzę takiej możliwości.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron