Jak ruszyć Postępowanie spadkowe

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Jak ruszyć Postępowanie spadkowe

Postprzez Buffu » Wt, 26 lut 2008, 15:16

Witam
Mam pytanie tak jak w temacie.
Mój wujek zmarł i zostawił cioci tylko problem, a więc mają gospodarstwo wszystko w księgach wieczystych było wpisane na wujka i żadnej wzmianki o cioci a ona teraz chce to przepisać na siebie testamentu nie było, dzieci nie mieli ale za to wujek ma kilkoro rodzenstwa które tylko psują krew ciotce ze im sie należy itp. wspomne ze ciocia ma juz prawie 80 lat i chce zeby to było na mnie zapisane ale niewiemy jak za to się wziąść.
z góry dzieki za jakąś pomoc i przepraszam za błędy :)
Buffu
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 26 lut 2008, 15:56

Dziedziczy żona zmarłego w 100%. Na początek należy złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Buffu » Cz, 28 lut 2008, 08:43

Darek dziękuje za odpowieź i już wiemy że o rodzeństwo wuja nie musimy się martwić mam nastepne pytania co potrzebuje do tego wniosku o nabycie spadku (jakieś skrócone odpisy aktu ślubu zgonu) co jeszcze ile to może trwać i jakie koszty mogą tego być.
i jeszcze co mam zrobic jeśli miałbym to robić w imieniu cioci poprostu ona juz niema sił jeździć po sądach sam wiek mówi za siebie.
Buffu
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marpraw » Pt, 29 lut 2008, 22:25

Dziedziczy żona zmarłego w 100%.


Przykro mi, ale nie masz racji.
Jeśli spadkodawca nie miał żadnych zstępnych (dzieci, wnuków itd.) do do spadku po nim na podstawie ustawy powołani są:
- jego małżonek
- jego rodzice (oczywiście, jeśli go przeżyli)
- jego rodzeństwo (lub zstępni tego rodzeństwa, jeśli któreś z braci lub sióstr spadkodawcy zmarło przed nim).

Kwestię tę regulują przepisy kodeksu cywilnego:

Art. 932. § 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo.
§ 2. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami, bądź z rodzeństwem, bądź z rodzicami i rodzeństwem spadkodawcy, wynosi połowę spadku.


Art. 933. § 1. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z rodzeństwem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą część tego, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa. Pozostałą część dziedziczy rodzeństwo w częściach równych.
§ 2. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada po połowie drugiemu z rodziców i rodzeństwu spadkodawcy.
§ 3. Jeżeli do spadku powołani są obok małżonka tylko rodzice albo tylko rodzeństwo, dziedziczą oni w częściach równych to, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa.


Art. 934. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.


Art. 935. § 1. W braku zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada jego małżonkowi.
§ 2. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa.
§ 3. (338) W braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić lub ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Jeśli chodzi o to, jak złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i jak ten wniosek napisać, to już chyba co najmniej raz pisałam o tym na tym forum. Skorzystaj z wyszukiwarki.
Poza tym w sądach rejonowych w wydziałach cywilnych z reguły można dostać wzór takiego wniosku, widziałam nawet takie specjalne broszurki z pouczeniami. Są też wzory w internecie np. na stronie www.prawoity.pl (pierwsza, która mi wyskoczyła google, a jest ich dużo więcej).

Opłata od wniosku nie jest wysoka - wynosi 50 zł (art. 49 ust. 1 pkt. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Co do dalszych kosztów nie sposób stanowczo się wypowiadać, mając tak mało danych. Zazwyczaj kończy się na opłacie od wniosku a potem za wydanie odpisów postanowienia. Ale w skomplikowanych sprawach może powstać konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów (np. gdy nie zna się wszystkich spadkobierców i sąd szuka ich przez ogłoszenia prasowe).

Autor pytania co do zasady nie może być pełnomocnikiem procesowym cioci. Pełnomocnikiem procesowym mogą być tylko osoby wymienione w art. 87 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Art. 87. § 1. Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.


Mógły ciocię reprezentować w tym postępowaniu tylko wówczas, gdyby sam bbył jego uczestnikiem, a mógłby być uczestnikiem tego postępowania, gdyby sam był spadkobiercą ustawowym lub testamentowym.

Należy także pamietać, że w pewnym okresie istniały szczególne zasady co do dziedziczenia gospodarstwa rolnego - wszystko zależy od tego kiedy zmarł spadkodawca, bo stosuje się przepisy obowiązujące w chwili jego śmierci.
marpraw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron