Ekwiwalent za odzież

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Ekwiwalent za odzież

Postprzez boza » Pt, 9 lip 2004, 12:57

Sąd pracy ustalił ,że łączył mnie stosunek pracy z pracodawcą / umowa o pracę / . W pozwie domagałam się też ekwiwalentu za nie wykorzystany urlop. Pracodawca po ustaleniu istnienia stosunku pracy przez I i II instancję / apelacja/ nie czekał na orzeczenie o zapłacie ekwiwalentu , tylko opierając się na orzeczeniu o istnieniu stosunku pracy zapłacił mi ekwiwalent. O ekwiwalent za odzież ochronną nie zwracałam się , gdyż nie wiedziałam , czy można tego dochodzić od pracodawcy . Prze cały czas pracy u tego pracodawcy sama kupowałam sobie odzież ochronną . Czy mam prawo upomnieć się o ekwiwalent za tą odzież i czy wystąpić z tym żądaniem do pracodawcy czy do Sądu Pracy ? pozdrawiam , Bożena
boza
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 9 lip 2004, 13:55

Art. 237 [7] kp.:

§ 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 2. Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 3. Przepis § 2 nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez boza » Pt, 9 lip 2004, 14:08

Dziękuję serdecznie , najpierw napiszę pismo dob. pracodawcy. Zobaczymy , jaki będzie efekt. Pozdrawiam , Bożena
boza
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez zztop » Pn, 28 kwi 2008, 15:57

Pomocny artykuł z Artelis:

Kto zapłaci za odzież roboczą?
~ Ola Kowalska, 29-01-2008, ilość znaków: 2476; ilość słów: 316

Istnieją pewne kontrowersje związane z tematem odzieży roboczej - jej użytkowaniem i nabywaniem. Zwłaszcza kwestia ponoszenia z tego względu kosztów jest tematem intrygującym. Kto więc powinien płacić za odzież roboczą i jej pranie?

W większości przypadków osobą tą jest pracodawca. Jeśli nie reguluje tego prawo pracy, to on ustala, jaka odzież powinna obowiązywać. Ale wszystko zależy od rodzaju odzieży i tego, czy jej zapewnienie jest niezbędne do wykonywania zawodu.

Gdy ten ostatni warunek zostaje spełniony, a odzież ochronna konieczna jest do zachowania zdrowia lub czystości pracownika, wynika z zasad bhp (np. kombinezony, kaski na budowie, fartuchy medyczne w prywatnych przychodniach), pracodawca, może wliczyć jej zakup do poniesionych przez firmę kosztów i zostać zwolnionym z podatku. W tym też przypadku pracodawca zobowiązany jest dostarczyć pracownikowi odzież roboczą całkowicie nieodpłatnie.

Wydatki na rzecz pracownika, w skład których wchodzą z całą pewnością ubrania robocze, mogą zostać odliczone od podatku osoby zatrudniającej, gdyż mają ścisły związek z przychodem, jaki generuje firma. Jednakże warto pamiętać, że w momencie gdy konieczności przekazania pewnych świadczeń (tu: odzieży roboczej) nie reguluje prawo pracy, należy odpowiednie postanowienia zawrzeć w umowie, tak by nie mieć później żadnych nieprzyjemności natury prawnej.

Jeśli pracownik płaci sam za swój strój ochronny, a dojdzie do jego zniszczenia z racji wykonywanych funkcji, pracownikowi należy się ekwiwalent pieniężny. Podobnie jest, gdy chodzi o samodzielne pranie roboczych ubrań (nie mogą być to jednak ubrania skażone środkami chemicznymi lub biologicznymi). To także właściciel firmy odliczy sobie od podatku.

Gdy jednak odzież robocza ma charakter osobisty lub reprezentacyjny, to pracodawca może nie być chętny, żeby taki strój pracownikowi podarować. Tych bowiem wydatków nie będzie on mógł wliczyć do kosztów poniesionych ze względu na prowadzenie działalności gospodarczej. Takie uregulowanie obowiązuje od 2007 roku. Sposobem na obejście tego może być zawarcie w umowie klauzuli, mówiącej, że pracownikowi może przysługiwać rzeczowe wynagrodzenie, czyli np. koszula, garnitur, sukienka. Podobnie jest też z odzieżą o charakterystycznym kształcie, kolorze, z hasłami promującymi firmę, z jej logo.
zztop
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez zztop » Pn, 28 kwi 2008, 15:58

Niestety nie wiem, jak tu dobrze tego posta umieścić...może ktoś pomoże?
zztop
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez admin » Pn, 28 kwi 2008, 16:12

Zwróć uwagę, że wątek dotyczy roku 2004 :)
Jak umieścić posta - instrukcja. :)
admin
Administrator
 
Posty: 21
Dołączył(a): Wt, 1 lut 2011, 00:18


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron