eksmisja

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

eksmisja

Postprzez AdamP » N, 16 gru 2001, 23:32

Witam,
mam problem, otoz mieszkam z rodzina (zona, dwojka dzieci 10letnich) i matka w mieszkaniu w ktorym matka jest dlownym najemca. Mieszakanie to niedlugo bedzie mozna wykupic za 5% wartosci, co matka zapewne uczyni. Poniewaz przez caly okres mojego malzenstwa robila nam w tym mieszkaniu rozne wstrety, a ostatnio rowniez odgrazala sie nam, ze po wykupie wyeksmituje nas z "jej mieszkania", mam pewne obawy co do dalszej egzystencji mojej rodziny. Chcialem Panstwa zapytac jakie mam w zwiazku z zaistniala sytuacja prawa, czy musze sie bac eksmisji? Nadmieniam, iz w mieszkaniu tym mieszkam od urodzenia (40lat), oplacam regularnie czynsz za zajmowana czesc mieszkania, a w tej chwili moja sytuacja finansowa wyklucza wynajem lokalu na wolnym rynku. Dodam jeszcze, iz kiedys mialem ksiazeczke mieszkaniowa z premia gwarancyjna, ale matka obiecywala, iz to mieszkanie bedzie kiedys dla potrzeb mojej rodziny, tak wiec ksiazeczke te zlikwidowalem (na potrzeby wesela), co bylo moim najwiekszym zyciowym bledem.
Bede wdzieczny za kazda sugestie.
Pozdrawiam serdecznie
AdamP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 18 gru 2001, 00:36

Nie do konca rozumiem, na jakiej podstawie obecnie mieszkasz w mieszkaniu mamy. Po wykupieniu przez nią mieszkania na własność można byłoby chyba mówić o istnieniu umowy o odpłatne używanie lokalu, więc chroniłyby Cię przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r.
o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733), zwłaszcza jej rozdziału 2. Jeśli jesteś zameldowany wraz z rodziną w tym mieszkaniu, też Cię to w pewnym stopniu chroni, choć zameldowanie to kategoria administracyjnoprawna (por. ustawę z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych - tekst jednolity: Dz. U. 2001 r. Nr 87, poz. 960), nie przekładająca się bezpośrednio na stosunki cywilnoprawne.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez AdamP » Wt, 18 gru 2001, 18:40

Nie do konca rozumiem, na jakiej podstawie obecnie mieszkasz w mieszkaniu mamy.

Mieszkam w nim na takiej podstawie,iz w momencie mojego urodzenia musialem byc zameldowany i tak zgodnie z prawem uczynili moi rodzice, przez cale zycie mieszkam w tym mieszkaniu. Matka w tej chwili nie jest wlascicielka tego mieszkania, ale jest glownym najemca, poniewaz pracowala w zakladzie w ktorego jest to mieszkanie, a zaklad pracy przygotowuje sie do odsprzedazy tych mieszkan dotychczasowym lokatorom.
AdamP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 18 gru 2001, 19:16

W takim razie masz chyba status współlokatora w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy o ochronie... Przepisy tej ustawy dość mocno chronią lokatorów.
Marcin
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości