Egzekucja alimentów

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Egzekucja alimentów

Postprzez Karioka » Pt, 25 cze 2004, 14:46

Mam taką sprawę. Jestem w posiadaniu wyroku sądowego z klauzulą wykonalności dot. alimentów na nieletnie dziecko na kwotę 750 zł. Zwróciłam się do pracodawcy męża o to by potrącał z wynagrodzenia tą kwotę. Mąż zarabia netto 1400 zł. No ale jest problem. Mąż ma zajęcie komornicze na połowę pensji więc pracodawca męża powołująć się na przepisy k.p., że z mojej strony to postępowanie bezegzekucyjne i nie potrąci na alimenty. wiem, że powinnam udać się do komornika i wszcząć egzekucję, ale on pewnie pobierze sobie koszty 15% a dla mnie to bardzo dużo. Czy jest jakaś możliwość wyegzekwowania tych alimentów poza postępowaniem komorniczym i czy jeśli na koniec tego miesiąca udam się do komornika z wnioskiem egzekucyjnym z mojej strony to czy z aktualnego zajęcia (już za ten miesiąc) komornik musi pokryć zobowiązanie alimentacyjne z pieniędzy przekazanych przez pracodawcę za inne, niealimentacyjne zobowiązania. Dziękuję i proszę o odpowiedź.
Karioka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 25 cze 2004, 14:57

Jestem w posiadaniu wyroku sądowego z klauzulą wykonalności dot. alimentów na nieletnie dziecko na kwotę 750 zł. Zwróciłam się do pracodawcy męża o to by potrącał z wynagrodzenia tą kwotę. Mąż zarabia netto 1400 zł. No ale jest problem. Mąż ma zajęcie komornicze na połowę pensji więc pracodawca męża powołująć się na przepisy k.p., że z mojej strony to postępowanie bezegzekucyjne i nie potrąci na alimenty.


Pracodawca ma rację -art. 88 § 1 pkt 2 kp.

wiem, że powinnam udać się do komornika i wszcząć egzekucję, ale on pewnie pobierze sobie koszty 15% a dla mnie to bardzo dużo.


Jako osoba dochodząca alimentów jesteś zwolniona od kosztów także w postępowaniu egzekucyjnym - art. 771 w zw. z art. 111 § 1 pkt 2 kpc.

Czy jest jakaś możliwość wyegzekwowania tych alimentów poza postępowaniem komorniczym


Poza dobrowolnym płaceniem ich przez męża - nie ma.

i czy jeśli na koniec tego miesiąca udam się do komornika z wnioskiem egzekucyjnym z mojej strony to czy z aktualnego zajęcia (już za ten miesiąc) komornik musi pokryć zobowiązanie alimentacyjne z pieniędzy przekazanych przez pracodawcę za inne, niealimentacyjne zobowiązania.


M.zd., tak - art. 87 § 1 pkt 1 i § 2 kp.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Karioka » So, 26 cze 2004, 11:41

Mam rozumieć, że jako osoba dochodząca alimentów jestem zwolniona z kosztów, tzn że komornik wykona tą czynność bezpłatnie? Czy kosztami egzekucyjnymi obciąży dłużnika? Co w sytuacji gdyby obciążył męża kosztami egzekucji a nie wystarczy pieniędzy na pokrycie tych kosztów czy wtedy bedzie mógł na te koszty przeznaczyć częć z alimentów?. wyczytałam w kpc art chyba 1025, że w pierwszej kolejności pobierane są koszty egzekucji a potem alimenty.
Karioka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 26 cze 2004, 12:14

Mam rozumieć, że jako osoba dochodząca alimentów jestem zwolniona z kosztów, tzn że komornik wykona tą czynność bezpłatnie? Czy kosztami egzekucyjnymi obciąży dłużnika?


To drugie.

Co w sytuacji gdyby obciążył męża kosztami egzekucji a nie wystarczy pieniędzy na pokrycie tych kosztów czy wtedy bedzie mógł na te koszty przeznaczyć częć z alimentów?.

Tak.
wyczytałam w kpc art chyba 1025, że w pierwszej kolejności pobierane są koszty egzekucji a potem alimenty.

Zgadza się.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron