dzień wolny od pracy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

dzień wolny od pracy

Postprzez aruncio » Wt, 4 sty 2005, 15:32

Jest Nowy Rok i z pewnością coś się pozmieniało w KP.
Obiło mi się o uszy, że jeżeli jakieś święto wypada w dzień pracujący np., poniedziałek, to za ten dzień przysługuje inny wolny? Nie chce mi się w to wierzyć.

Druga sprawa dot. podobnej sytuacji. Jeśli w urlopie wypoczynkowym trafi się jakiś dzień świąteczny, to nie zabiera on dnia urlopowego?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ela » Wt, 4 sty 2005, 15:59

Jest Nowy Rok i z pewnością coś się pozmieniało w KP.
Obiło mi się o uszy, że jeżeli jakieś święto wypada w dzień pracujący np., poniedziałek, to za ten dzień przysługuje inny wolny? Nie chce mi się w to wierzyć.


Każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli w tygodniu będą dwa takie dni to obniżenie także o 8 godzin. (art. 130 par. 2 kp)

W praktyce jeżeli pracujesz od poniedziałku do piątku to w święto przypadajace w tygodniu masz po prostu wolne. Jeśli natomiast tak jak miało to miejsce 25 grudnia ub. roku oraz 1 stycznia b.r. święto przypada w sobotę należy ci się dzień wolny. Powinieneś wykorzystać go danym okresie rozliczeniowym.

Te przepisy obowiązywały już w ubiegłym roku.

Druga sprawa dot. podobnej sytuacji. Jeśli w urlopie wypoczynkowym trafi się jakiś dzień świąteczny, to nie zabiera on dnia urlopowego?


To nie żadna nowość - urlopu udziela się w dni będące dniami pracy dla pracownika. Nie wlicza się tutaj świąt, chyba że pracownik jest zatrudniony w innym niż standardowy system i rozkład czasu pracy. (standardowy to dla mnie 8 h dziennie przez 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku :))
ela
 


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron