dziedziczenie po ojcu pozbawionym praw rodzicielskich

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

dziedziczenie po ojcu pozbawionym praw rodzicielskich

Postprzez goarik » Cz, 10 lis 2005, 16:18

czy syn z poprzedniego malzenstwa mojego meza,moze domagac sie cos od meza,jakis spadek,zachowek w przyszlosci?muz pozbawiony praw rodzicielskich.
goarik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Pawel78 » Cz, 10 lis 2005, 16:50

A czy ten syn został przez kogoś innego przysposobiony?
Pawel78
 

Postprzez goarik » Cz, 10 lis 2005, 18:19

zyje z matka,byla zona mojego meza.
goarik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez goarik » Cz, 10 lis 2005, 18:23

wzialismy w kredyt mieszkanie,czy bedzie mial jakis prawa do mieszkania,mamy wspolne dzieci.
goarik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 12 lis 2005, 18:47

Jeśli nie został przysposobiony przez inną osobę to - co do zasady - należy do spadkobierców ustawowych po swym ojcu.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez goarik » N, 13 lis 2005, 14:58

czy jezeli cos stanie z mezem,to bede cos jemu powinna?chodzi mi o mieszkaniu,czy nie nalezy to mi?i jak sie mozemy ubiespiczyc sie,zeby ten syn nie mogl cos prosic?
goarik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 13 lis 2005, 15:19

czy jezeli cos stanie z mezem,to bede cos jemu powinna?chodzi mi o mieszkaniu,czy nie nalezy to mi?


Jeśli Twój mąż umrze będąc Twoim mężem to będziesz jednym z jego ustawowych spadkobierców (razem z jego wszystkimi dziećmi). Poza tym część Waszego majątku dorobkowego pozostanie tylko Twoja (zakładam że w Waszym małżeństwie obowiązuje typowa wspólność majątkowa małżeńska).

i jak sie mozemy ubiespiczyc sie,zeby ten syn nie mogl cos prosic?


Ubezpieczyć się nie możecie. No chyba, że już teraz dacie mu to o co może prosić w przyszłości ;)

Mąż może sporządzić testament nie uwzględniając syna jako spadkobiercy. Syn wówczas nie dziedziczy po ojcu a ma jedynie prawo do tak zwanego. zachowku (art. 991 k.c.).

Mąż może nie uwzględnić syna w testamencie a ponadto w treści testamentu wydziedziczyć go. Wówczas syn nie tylko nie dziedziczy ale także nie ma prawa do zachowku (wymaga to jednak spełnienia się obiektywnych przesłanek wydziedziczenia - zob. art. 1008 k.c.)

Wreszcie syn może z własnej woli nie chcieć dziedziczyć po ojcu: może zrzec się dziedziczenia po ojcu w umowie zawartej w formie aktu notarialnego (art. 1048 k.c.) albo po śmierci ojca odrzucić spadek po ojcu (czy to z ustawy czy z testamentu) czy też np. z własnej woli nie dochodzić roszczenia o zachowek.

Po śmierci męża (jeśli nie wydziedziczy on syna) syn ten może być uznany także za niegodnego dziedziczenia przez Sąd (ale do tego też muszą być obiektywne powody - zob. art. 928 k.c.)

BTW: A czy trochę nie przesadzasz? Mam wrażenie że dzielisz skórę na (żywym jeszcze) niedźwiedziu ;) Poza tym, jakby nie było, to jest syn Twojego męża... Co do zasady powinien mieć prawo dziedziczyć po ojcu.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez goarik » N, 13 lis 2005, 17:51

drogi DREDD nie pomysl,ze jestem taka zla,ten syn nie zasluguje za taki stosunek do takiego dobrego czloweka jak moj maz,wraz z konkubina pobil mojego meza.wraz z matka wnosza rozne sprawe,zeby nie mial pokoju.
goarik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 13 lis 2005, 18:07

drogi DREDD nie pomysl,ze jestem taka zla


Nie miałem na myśli, tego że jesteś zła. Nie chodziło mi w ogóle o to by Cię oceniać (bo przecież nie znam Ciebie ani Twojej sytuacji). Chodziło mi raczej o to by sprowokować Cię do spojrzenia na sprawę z pewnym dystansem.

ten syn (...) wraz z konkubina pobil mojego meza.


Więc prawdopodobnie są przesłanki do jego wydziedziczenia w testamencie. Tyle że dla czystości sprawy należałoby najpierw uzyskać wyrok skazujący syna za pobicie.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez gala » Pt, 24 lut 2006, 18:53

Jaki sa przeslanki do wydziediczenia syna z poprzedniego malzenstwa mojego maza,chce zeby wszystko zostalo tylko moim dzieciom.Pomozcie,bo testament chyba to nie wszystko.
gala
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron