Dostęp do akt sprawy

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

Dostęp do akt sprawy

Postprzez Werter » N, 19 cze 2005, 11:02

Jestem pokrzywdzonym w sprawie o spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu. Sprawę ma rozpatrywać w przyszły czwartek sąd(wydział grodzki). Czy na tym etapie mogę uzyskać wgląd do akt a jeżeli tak to gdzie - na policji czy w sądzie?
Werter
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 19 cze 2005, 11:34

Jaka jest kwalifikacja prawna czynu ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Werter » N, 19 cze 2005, 11:41

Jaka jest kwalifikacja prawna czynu ?


Czyn z art. 86 paragraf 2 kw.
Werter
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 19 cze 2005, 11:58

Na podstawie art. 38 § 1 kpw zastosowanie znajdują przepisy art. 156 § 1 - § 4 kpk:

§ 1. Stronom, podmiotowi określonemu w art. 416, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta sprawy sądowej i daje możność sporządzenia z nich odpisów. Za zgodą prezesa sądu akta te mogą być udostępnione również innym osobom.
§ 2. Na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy wydaje się odpłatnie kserokopie dokumentów z akt sprawy. Kserokopie takie można wydać odpłatnie, na wniosek, również innym stronom, podmiotowi określonemu w art. 416, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym.
§ 3. Prezes sądu może w razie uzasadnionej potrzeby zarządzić wydanie odpłatnie uwierzytelnionych odpisów z akt sprawy.
§ 4. Jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo ujawnienia tajemnicy państwowej, przeglądanie akt, sporządzanie odpisów i kserokopii odbywa się z zachowaniem rygorów określonych przez prezesa sądu lub sąd. Uwierzytelnionych odpisów i kserokopii nie wydaje się, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Werter » N, 19 cze 2005, 12:05

Na podstawie art. 38 § 1 kpw zastosowanie znajdują przepisy art. 156 § 1 - § 4 kpk:


W tej kolizji występuję jako pokrzywdzony. W piśmie informującym o przekazaniu sprawy do sądu także.
Dostałem pismo, że mam się stawić na rozpawie jako świadek. Czy w takiej sytuacji jestem stroną, która uzyska dostęp?
Werter
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 19 cze 2005, 12:07

M.zd, jako pokrzywdzony jesteś stroną i masz prawo dostępu do akt na podstawie art. 156 § 1 kpk w zw. z art. 38 § 1 kpw.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 20 cze 2005, 18:15

M.zd, jako pokrzywdzony jesteś stroną i masz prawo dostępu do akt na podstawie art. 156 § 1 kpk w zw. z art. 38 § 1 kpw.


Jesteś stroną w postępowaniu sądowym tylko wówczas jeśłi w terminie siedmiu dni od daty doręczenia ci przez oskarżyciela informacji o skierowaniu sprawy do Sądu zgłosiłeś się do tego Sądu z oświadczeniem, że chcesz występować w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy.(reguluje to bodaj art. 26 kpw albo któryś z pobliskich) Wówczas masz bezwarunkowy dostęp do akt sprawy. W innym wypadku (jeśłi nie złożyłeś oświadczenia a termin siedmiodniowy minął) stroną nie jesteś i nie będziesz i moim zdaniem masz dostęp do akt sprawy tylko za zgodą prezesa Sądu (a w praktyce większości Sądów - Przewodniczącego Wydziału) na podstawie ostatniego zdania art. 156 § 1 k.p.k. cytowanego wyżej przez Marcina
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Werter » Pn, 20 cze 2005, 18:37

W innym wypadku (jeśłi nie złożyłeś oświadczenia a termin siedmiodniowy minął) stroną nie jesteś i nie będziesz i moim zdaniem masz dostęp do akt sprawy tylko za zgodą prezesa Sądu (a w praktyce większości Sądów - Przewodniczącego Wydziału) na podstawie ostatniego zdania art. 156 § 1 k.p.k. cytowanego wyżej przez Marcina


Niestety masz rację - w sądzie poinformowali mnie, że nie uzyskam dostępu ponieważ nie skorzystałem z prawa bycia oskarżycielem. Nie sądziłem że nie skorzystanie z tego prawa wyłącza mnie ze sprawy jako pokrzywdzonego.
W kwestii zgody prezesa sądu to czy muszę się o nią ubiegać pisemnie czy wystarczy "zapytanie pracowników sekretariatu"?
Werter
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 20 cze 2005, 18:44

W kwestii zgody prezesa sądu to czy muszę się o nią ubiegać pisemnie czy wystarczy "zapytanie pracowników sekretariatu"?


To w zasadzie zależy od decyzji Prezesa (Przewodniczącego wydziału). Osobiście nie widzę przeszkód aby mogło się to odbyć ustnie ale lepiej być przygotowanym na to że trzeba będzie napisać krótki wniosek (dosłownie dwa zdania). Podejrzewam że forma pisemna może być preferowana choćby dlatego, że wtedy Prezes (Przewodniczący) po prostu na Twoim wniosku wpisze odręcznie swoje zarządzenie w przedmiocie tego czy dopuścić Cię do wglądu w akta czy nie.

Jako pokrzywdzonemu raczej nie powinni Ci odmawiać wglądu w akta (nawet jeśli nie zostałeś stroną postępowania sądowego)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Werter » Pn, 20 cze 2005, 19:24

Dziękuję Wam za pomoc!
Werter
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości