Do jakiego Sądu ?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Sad polubowny c d

Postprzez Aristo2 » N, 12 paź 2003, 10:21

Przepraszam , ale w/g mnie brak w tym jest konsekwencji i spójności.
Jeżli nie było osobego zapisu /umowy / na sad polubowny natomiast był to jeden z artykułów Umowy Współpracy to sądzę że rozwiązanie tej Umowy powoduje również unieważnienie jej wszyskich zapisów.Bo można sobie . wyciągać iine punkty tej Umowy i zastanawiać się czy jeszcze obowiązują czy już nie.
czy moje rozumowanie jest słuszne że rozwiązanie Umowy rozwiązyje jednocześnie wszystkie postanowienia tej umowy
czy więc mnie brakuje konsekwencji czy też Prawo jest tu nie konsekwentne
pozdrawiam
Jan
Aristo2
 

Postprzez Marcin » N, 12 paź 2003, 14:58

Uważam, że jesteś w błędzie. Skoro spór ma dotyczyć umowy, to trzeba go oceniać wg jej postanowień. I jeśli w umowie został dokonany zapis na sąd polubowny, to spór dotyczący jej rozwiązania powinien być także rozstrzygany przez takiż sąd. Sprowadzając sprawę do absurdu - przy przyjęciu Twojego zapatrywania należałoby uznać, że jeśli pracodawca bezprawnie rozwiązał z pracownikiem umowę, nie można tegoż pracownika przywrócić do pracy, bo przecież umowa już nie obowiązuje.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 12 paź 2003, 15:02

Podzielam zdanie Darka i Marcina. Klauzula prorogacyjna wiąże strony. Uważam że należy zorganizować sąd polubowny dla rozstrzygnięcia sporu
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Sad polubowny c d

Postprzez Aristo2 » N, 12 paź 2003, 20:03

Poddaję się w tej sytuacji ,ale czy mogę wybrnąć z sytucji składając najpierw pozew do Sądu Państwowego o ustalenie istnienia bądż nie istnienia stosunku prawnrgo na podst. art 189 kpc / czyli spór niemajątkowy - taki nie może być rozpatrywany przez Sąd Polubowny /, a w przypadku korzysnego dla mnie roztrzygnięcia wystąpienie do Sądu Polubownego o zapłatę / odszkodowanie / w oparciu o postanowienie Sądu Państwowego.
I jeśli można poprosić o interpretację " interesu prawnego ".
pozdrawiam
Jan
Aristo2
 

Postprzez Marcin » N, 12 paź 2003, 21:46

M.zd., w zaistniałej sytuacji nie możesz wystąpić do sądu powszechnego. W ten sposób doszłoby do obejścia zapisu na sąd polubowny.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 12 paź 2003, 21:51

Na marginesie: mam wrażenie, że usiłujesz kontynuować wcześniejszy wątek, tyle że teraz padło na inne miasto ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Sad polubowny c d

Postprzez Aristo2 » N, 12 paź 2003, 22:08

Tym razem idzie o zapis na sąd polubowny , sprawa jest bardzo złozona ze względu na zawiłości prawne dotyczące rozwiązania umowy, jak również ograniczeń /art706kpc/ ,dostarczanie materiałów w posiadaniu drugiej strony itd.Wolałbym również z w/w względów aby sprawę rozpatrywał sędzia zawodowy /profesjonalista /.Arbitrzy aczkolwiek mogą być prawnikami , nie posiadają doświadczenia sędziowskiego.
Z kosztami się pogodziłem.
pozdrawiam
Jan
Aristo2
 

Postprzez Darek » N, 12 paź 2003, 22:34

Tym razem idzie o zapis na sąd polubowny , sprawa jest bardzo złozona ze względu na zawiłości prawne dotyczące rozwiązania umowy, jak również ograniczeń /art706kpc/ ,dostarczanie materiałów w posiadaniu drugiej strony itd.

Nie rozumiem jaki widzisz problem w tych ograniczeniach.
Art. 706 § 1 Sąd polubowny może przesłuchiwać strony, świadków i biegłych i odbierać od nich przyrzeczenia, nie może jednak stosować środków przymusu.
§ 2 O wykonanie czynności, której sam nie może przedsięwziąć, sąd polubowny zwraca się do sądu powiatowego, w którego okręgu czynność ma być wykonana.
Wolałbym również z w/w względów aby sprawę rozpatrywał sędzia zawodowy /profesjonalista /.Arbitrzy aczkolwiek mogą być prawnikami , nie posiadają doświadczenia sędziowskiego.
Z kosztami się pogodziłem.

Temat jakości orzekania w polskich sądach, zwłaszcza rejonowych, lepiej przemilczę ;)
Koszty postępowania arbitrazowego nie zawsze są niższe od kosztów postępowania cywilnego przed sądem powszechnym. Niewątpliwą zaletą sądów polubownych jest szybkość wydania orzeczenia.

Dla przykładu poniżej taryfa opłat za czynności Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

§ 1. Taryfa opłat
Taryfa opłat określa zasady i tryb pobierania opłat za czynności Sądu.

§ 2. Rodzaje opłat
Opłatami za czynności Sądu są:
opłata rejestracyjna,
opłata arbitrażowa,
opłata mediacyjna, oraz
zaliczki na wydatki Sądu.

§ 3. Opłata rejestracyjna
Strona powodowa wnosi opłatę rejestracyjną w wysokości 2.000 złotych*.

§ 4. Opłata arbitrażowa
Strona powodowa oraz podnosząca zarzut potrącenia wnoszą opłatę arbitrażową w wysokości wskazanej w tabeli opłat arbitrażowych.
Połowa opłaty arbitrażowej pobierana jest:
gdy spór rozstrzyga arbiter jedyny;
od dopuszczonej do postępowania osoby trzeciej.
Sąd zwraca połowę opłaty arbitrażowej, gdy:
strona cofnęła powództwo przed dokonaniem wyboru arbitra przewodniczącego lub arbitra jedynego;
nnastąpiło pełne uznanie powództwa przed dokonaniem wyboru arbitra przewodniczącego lub arbitra jedynego;
strony zawarły ugodę nie później niż przed pierwszą rozprawą.
Zespół orzekający stwierdzi brak właściwości Sądu.

§ 5. Tabela opłat arbitrażowych
Opłata arbitrażowa wynosi:
do 10.000,00 zł.* - 3.000,00 zł.*;
od 10.001,00 do 100.000,00 zł.* - od pierwszych 10.000,00 zł.* - 3.000,00 zł.*, a od nadwyżki ponad 10.000,00 zł.* - 8%;
100.001,00 do 1.000.000,00 zł.* - od pierwszych 100.000,00 zł.* - 10.200,00 zł.*, a od nadwyżki ponad 100.000,00 zł.* - 6%;
1.000.001,00 do 10.000.000,00 zł.* - od pierwszego 1.000.000,00 zł.* - 64.200,00 zł.*, a od nadwyżki ponad 1.000.000,00 zł.* - 0,9%;
10.000.000,00 zł.* do 100.000.000,00zł.* - od pierwszych; 10.000.000,00 zł.*-145.200,00 zł.*, a od nadwyżki ponad 10.000.000,00 zł*- 0,6%
powyżej 100.000.000,00 zł.* - od pierwszych 100.000.000,00 zł.*- 685.200,00 zł*., a od nadwyżki ponad 100.000.000,00 zł.*- 0,3%;

§ 6. Opłata mediacyjna
Opłata mediacyjna wynosi 30% opłaty arbitrażowej.

§ 7. Zaliczki na wydatki Sądu
Strona, która wnosiła o podjęcie czynności połączonej z wydatkami, obowiązana jest złożyć zaliczkę na ich pokrycie. W razie podjęcia czynności przez Sąd z urzędu, postanawia on jednocześnie o tym, która ze stron zobowiązana jest do uiszczenia zaliczki na wydatek związany z podejmowaną czynnością.
Sąd oznaczy wysokość zaliczki i termin jej złożenia.

§ 8. Wpłaty opłat i zaliczek
Opłata rejestracyjna, opłata arbitrażowa oraz zaliczki na wydatki Sądu wpłacane są na rachunek bankowy Sądu.
Sąd nie rozpoznaje wniosku, ani nie dokonuje czynności, jeśli we wskazanym terminie nie zostanie uiszczona odpowiednia opłata rejestracyjna, opłata arbitrażowa lub zaliczka na wydatki Sądu.
Pismo wnoszone przez kilka osób podlega jednej opłacie. Jeżeli jednak przedmiotem sprawy są roszczenia lub zobowiązania jednego rodzaju i oparte na jednakowej podstawie faktycznej i prawnej (współuczestnictwo formalne), każdy współuczestnik uiszcza opłatę oddzielnie, stosownie do swojego roszczenia lub zobowiązania.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 13 paź 2003, 17:20

ale czy mogę wybrnąć z sytucji składając najpierw pozew do Sądu Państwowego o ustalenie istnienia bądż nie istnienia stosunku prawnrgo na podst. art 189 kpc / czyli spór niemajątkowy - taki nie może być rozpatrywany przez Sąd Polubowny /, a w przypadku korzysnego dla mnie roztrzygnięcia wystąpienie do Sądu Polubownego o zapłatę / odszkodowanie / w oparciu o postanowienie Sądu Państwowego.
I jeśli można poprosić o interpretację " interesu prawnego ".


W tej sytuacji nie będziesz miał moim zdaniem interesu prawnego z art. 189 kpc właśnie dlatego że możesz wszcząć sprawę od razu o zapłatę (jest to raczej utrwalona linia w zakresie wykładni interesu prawnego)

Do Sądu Państwowego możesz wnieść nawet pozew o zapłatę. Nie ma tu zakazu - ryzykujesz jedynie że druga strona podniesie zarzut zapisu na sąd polubowny, którego sąd nie uwzględnia z urzędu (jeśli mnie pamięć nie myli pozwany musi podnieść zarzut przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy). Jeśli druga strona nie podniesie zarzutu albo zrobi to za późno - Sąd państwowy rozpozna sprawę
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Sad polubowny c d

Postprzez Aristo2 » Pn, 13 paź 2003, 17:42

Chyba macie mnie dość , i wcale się nie dziwię , jest to jednak dla mnie bardzo wazna sprawa.
Zapytam tylko czy jesli posiadam weksel wystawiony przez kontrahenta czy też muszę w tej sytuacji wystąpić o jego zapłatę do Sądu polubownego ?
pozdrawiam
Jan
Aristo2
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości