Długi sprzed rozdzielności majątkowej

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Długi sprzed rozdzielności majątkowej

Postprzez Otiag » Śr, 5 sty 2011, 22:24

Witam serdecznie,

Uprzejmie Was proszę o pomoc i poradę. Około 6 lat temu, mój ojciec, wziął kredyty w dwóch bankach, które po około roku przestał spłacać. Jako że kredyty zostały wzięte bez wiedzy i zgody mojej matki, doprowadziło to do konfliktu w rodzinie oraz do notarialnego zgłoszenia rozdzielności majątkowej pomiędzy rodzicami (do rozwodu nie doszło). Cały majątek przejęła matka. Niestety mimo tego nachodził nas komornik grożąc niejakimi 'ustawami paulińskimi' mogącymi spowodować cofnięcie rozdzielności (rzekomo można to zrobić jeżeli udowodni się że rozdzielność ma na celu 'ukrycie' majątku). Niestety... mój ojciec zmarł w tym tygodniu. Mimo żałoby muszę oszacować naszą sytuację. Z tego co wyczytałem na forum rodzina musi odrzucić spadek po ojcu (nie zostawił majątku, a długi z odsetkami urosły do olbrzymich kwót!).

Pytanie na koniec: Czy w przypadku odrzucenia spadku po moim ojcu przez jego dzieci i żonę, istnieje ryzyko iż dług ojca (wszak zawarty przed rozdzielnością majątkową) zostanie przeniesiony na moją matkę? (mimo iż nie podpisywała się pod dokumentacją kredytową). Czy nasz jedyny majątek - dom - jest zagrożony komornikiem? Uprzejmie Was proszę o poradę w tej strasznej dla nas chwili :(.
Otiag
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ehh » Cz, 6 sty 2011, 19:31

Jeżeli Bank założy Skargę Pauliańską to z pewnością część majątku jest zagrożona
ehh
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Otiag » Pt, 7 sty 2011, 02:48

Jeżeli Bank założy Skargę Pauliańską to z pewno�ią czę� majątku jest zagrożona


Czy mógłbyś rozwinąć co miałeś na myśli mówiąc 'część majątku'. Z tego co wygooglowałem skarga Pauliańska może dać dostęp wierzycielom do majątku 'wspólnego'. Czy to znaczy że na skutek długu ojca, wierzyciel może ogołocić moją matkę nawet z przysłowiowego 'złamanego grosza'?
Otiag
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kubek001 » Pt, 7 sty 2011, 13:26

wydaje mi się że w oczach banku jest to próba ominięcia przepisów. Nie chcę głupio gadać, ale każdy może się tłumaczyć że współmałżonek nie wiedział. Kwestia udowodnienia tego
kubek001
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ehh » Pt, 7 sty 2011, 20:21

Czesc majątku to znaczy 1/2 majatku wspolnego jaki był przed podziałem (zniesieniem wspolwlasnosci). Czyl do zera matki nie ogolocą a co najwyzej do 50%
ehh
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Mam podobny temat

Postprzez Rajzen » Śr, 19 sty 2011, 23:24

Mam podobny temat,więc nie będę zakładał nowego wątku. Pożyczyłem na początku stycznia 2005 roku znajomemu 300 tys. Mam umowę pożyczki i weksel in blanco. Pożyczka miała być spłacona do końa 2010 roku i nie spłacono nic.Czy jak dam nakaz płatności - to Komornik wejdzie na majątek obojga małżonków ? Żeby się wycfanić zrobili rozdzielność mająkową 9 m-cy temu.I pytanko drugie czy odsetki liczyć od daty każdej raty m-cznej czy od całości kwoty 5 lat temu.
Rajzen
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: Długi sprzed rozdzielności majątkowej

Postprzez rkaluzny112 » Wt, 5 lut 2019, 10:53

Ja mam podobne pytanie dotyczące pożyczki, z tym że z firmy pozabankowej. Zostałem poręczycielem znajomego i teraz on nie spłaca tej pożyczki. Czytałem na https://erppolska.pl że problemy przejdą na mnie, to prawda?
rkaluzny112
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt, 5 lut 2019, 10:48

Re: Długi sprzed rozdzielności majątkowej

Postprzez assa » Pt, 17 kwi 2020, 11:24

To jest duży problem i bym raczej do prawnika z tym poszedł. Bo nie wiadomo, co się okaże, ale na pewno już sprawę rozwiązałeś, bo lata temu o tym pisałeś. Będę wdzięczny, jeśli powiesz, co wyszło, ciekawi mnie to. A ja to dziś sam bym już się w nic nie pakował, po kredyty chodzę tutaj https://www.facebook.com/DoradcaFinansowyKielce/ .
assa
 
Posty: 90
Dołączył(a): Cz, 27 cze 2019, 11:12


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron