Darowizna a zachowek

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Darowizna a zachowek

Postprzez Styku » So, 20 lis 2004, 01:37

Szanowni Państwo,

Mam pytanie. Matka podarowała rok przed śmiercią synowi mieszkanie stanowiące cały jej majątek. Nie zostawiła testamentu czy córka ma prawo do zachowku?
Styku
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Darowizna a zachowek

Postprzez Dredd » N, 21 lis 2004, 20:13

Szanowni Państwo,

Mam pytanie. Matka podarowała rok przed śmiercią synowi mieszkanie stanowiące cały jej majątek. Nie zostawiła testamentu czy córka ma prawo do zachowku?


Skoro nie ma testamentu to nie ma. I córka i syn dziedziczą z ustawy więc nie ma podstaw do zachowku (żadne z nich nie jest pominięte przy dziedziczeniu ustawowym)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Darowizna a zachowek

Postprzez styku » N, 21 lis 2004, 21:38

Chodzi mi czy córka ma prawo do mieszkania przekazanego synowi rok przed smiercia w drodze darowizny. Czy w tym przypadku moglaby wystapić o zachowek? Matka nie miala zadnego majatku poza przekazanym w drodze darowizny mieszkaniem.
styku
 

Darowizna a zachowek

Postprzez Marcin » Pn, 22 lis 2004, 10:37

Skoro mówimy o dziedziczeniu ustawowym, instytucja zachowku nie ma zastosowania.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Darowizna a zachowek

Postprzez Dredd » Wt, 23 lis 2004, 11:37

Chodzi mi czy córka ma prawo do mieszkania przekazanego synowi rok przed smiercia w drodze darowizny.


Co do zasady nie ma. Póki żyjesz i nie jesteś ubezwłasnowolniony możesz nie tylko podarować ale nawet przepić cały swój majątek i spadkobiercom nic do tego.
Dziedziczeniu podlega to co spadkodawca miał w chwili śmierci (czyli otwarcia spadku)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Darowizna a zachowek

Postprzez styku » Wt, 23 lis 2004, 19:16

[Tylko nie jestem pewny czy corka nie moze wystapic o zachowek. Jako najblizsza osoba bylaby w takiej sytuacji pokrzywdzona, nic by nie dostala...
styku
 

Darowizna a zachowek

Postprzez alutek » Śr, 24 lis 2004, 11:02

Znalazłam takie cós:
"Zachowek jest określoną korzyścią majątkową odpowiadającą części udziału, jaki otrzymałaby w spadku osoba uprawniona, gdyby nie został sporządzony testament (lub gdyby nie została uczyniona darowizna). "
Czy tu nie chodzi o darowiznę uczynioną do 10 lat wstecz, którą wlicza sie do spadku ? Czy takiej darowizny nie traktuje się jako rozporządzenia majatkiem na niekorzysć jednego z dziedziczacych ?
alutek
 

Darowizna a zachowek

Postprzez Marcin » Śr, 24 lis 2004, 12:50

Czy tu nie chodzi o darowiznę uczynioną do 10 lat wstecz, którą wlicza sie do spadku ? Czy takiej darowizny nie traktuje się jako rozporządzenia majatkiem na niekorzysć jednego z dziedziczacych ?


Ale to też chodzi tylko o sytuację, w której występuje zachowek, a więc dziedziczenie testamentowe (por. art. 993, 994 § 1 kc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Darowizna a zachowek

Postprzez alutek » Śr, 24 lis 2004, 16:13

Czyli nie tak łatwo kogoś pozbawic praw do dziedziczenia ;) Bo albo trzeba znaleźc wyraźny powód ustawowy do wydziedziczenia (aby pozbawic nawet zachowku), albo zapisac majatek za życia, ryzykujac, że zostanie sie z własnego domu wyrzuconym przez obdarowanego :)
alutek
 


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • darowizna
    1, 2przez atena » Pn, 2 lip 2007, 19:24
    10 Odpowiedzi
    701 Wyświetlone
    Ostatni post przez kier_as Zobacz najnowszy post
    So, 7 lip 2007, 21:43
  • Darowizna
    przez prezo » Wt, 30 maja 2006, 21:12
    0 Odpowiedzi
    286 Wyświetlone
    Ostatni post przez prezo Zobacz najnowszy post
    Wt, 30 maja 2006, 21:12
  • darowizna
    przez xxx12 » Wt, 24 sty 2006, 16:30
    2 Odpowiedzi
    537 Wyświetlone
    Ostatni post przez Irena01 Zobacz najnowszy post
    Śr, 25 sty 2006, 15:27
  • darowizna
    przez beata0 » Wt, 22 lis 2005, 12:19
    1 Odpowiedzi
    461 Wyświetlone
    Ostatni post przez Dredd Zobacz najnowszy post
    Wt, 22 lis 2005, 17:32
  • darowizna
    przez am » Cz, 8 maja 2008, 15:03
    1 Odpowiedzi
    301 Wyświetlone
    Ostatni post przez aruncio Zobacz najnowszy post
    Cz, 8 maja 2008, 22:06

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron