Czy to jest wykorzystywanie w pracy?

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Czy to jest wykorzystywanie w pracy?

Postprzez kuki » Śr, 21 lis 2012, 20:40

Witam.
Chciałbym prosić o porade nie dla mnie tylko dla kolegi.Jest to dziwna sprawa.Kilka lat temu zakochał sie w koleżance z pracy(jest starsza od niego o kilkanaście lat,ma męża i dziecko).Ona nic do niego nie czuje ale przez ten czas dawała mu nadzieje tylko po to żeby go wykorzystać.Był na każde skinienie jej palca, robił wszystko o co go prosiła przez to zaniedbywał swoje obowiązki w pracy.Obecnie leczy sie u psychologa z silnej depresji a ona mając tego świadomość nic sobie z tego nie robi.Boje sie, że on może zrobić coś głupiego dlatego chciałem sie dowiedzieć czy taka sytuacja to jest wykorzystywanie w pracy i czy ona może ponieść za to jakieś konsekwencje.
kuki
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 21 lis 2012, 20:38

Re: Czy to jest wykorzystywanie w pracy?

Postprzez mwoleyko » Pt, 20 lis 2015, 13:19

Niestety nie sądzę, by to podlegało pod prawo pracy - jeśli już to prawo cywilne, tak mi się wydaje. Chyba że są jakieś rzeczowe dowody takowego wykorzystywania.
mwoleyko
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 20 lis 2015, 13:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy to jest wykorzystywanie w pracy?

Postprzez prawnik1 » Pn, 5 wrz 2016, 11:27

Z całą pewnością przedstawiony stan faktyczny sprawy nie mieści się w przepisach. Kwestią odrębną jest wykorzystywanie w pracy pracownika przez współpracownika. Wykorzystywanie Panieńskiego kolegi przez koleżankę z pracy w istocie spowodowało rozstrój zdrowia. Zauważyć trzeba, że zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie(...), pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Kolejny artykuł, tj. art. 24 k.c. przewiduje cywilnoprawną ochronę dóbr osobistych i stanowi, że: "Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.". Jeżeli zatem Pana kolega udowodni, iż koleżanka z pracy naruszyła jego dobro osobiste w postaci rozstroju zdrowia, to może i powinien dochodzić swoich praw w sądzie zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego.
https://issuu.com/sylwia100now
https://www.flickr.com/people/142692317@N06/
prawnik1
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 5 wrz 2016, 09:48

Re: Czy to jest wykorzystywanie w pracy?

Postprzez Pan Kowal » Śr, 28 cze 2017, 11:48

W prawie pracy się to nie mieści, ale można coś próbować z kodeksem cywilnym.
Pan Kowal
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 19 cze 2017, 15:44


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości