czy sąd odwiesi wyrok za niepłacenie alimentów

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

czy sąd odwiesi wyrok za niepłacenie alimentów

Postprzez ehh » Pt, 30 sty 2009, 21:06

Mój znajomy nie płacił zasądzonych alimentów. W końcu dostał za to wyrok 1,5 roku z warunkowym zawieszeniem na 4 zata. W wyroku było również napisane , że jest zobowiązany do systematycznego płacenia bieżących alimentów. Mimo to przez około 3 lata płacił tylko sporadycznie i nigdy w pełnej wysokości. Został mu zatem przydzielony kurator. Przez następne pół roku pod presją kuratora coś tam płacił, ale nadal dużo mniej niż zasądzone alimenty i bardzo nieregularnie. W okresie tym nie pracował lub pracował na zlecenie. Obecnie dostał stałe zatrudnienie, a komornik z jego wypłaty zabiera więcej niż zasądzone alimenty.
Moje pytanie: Czy grozi mu odwieszenie wyroku w tej sytuacji, oczywiście zakładając że do końca okresu próby nie porzuci pracy i alimenty będą z pensji zabierane?
Jego kurator straszy go że jeśli nie wpłaci do końca okresu zawieszenia całych zaległych (z okresu po uprawomocnieniu wyroku) alimentów (jest tego około 15.000,-) to pójdzie siedzieć. Kolega jest bardzo przestraszony, nie wie skąd nagle zdobyć taką sumę. Czy aby nie siedzieć ma kogoś okraść?
Bardzo proszę o autorytatywną odpowiedź.
ehh
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ehh » Wt, 17 lut 2009, 20:13

Czy naprawdę nikt nie jest w stanie odpowiedzieć?
ehh
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 17 lut 2009, 20:46

Jeżeli znajomy uchyla się (czyli nie chce, choć obiektywnie może) od nałożonego obowiązku, to sąd może (lecz nie musi) zarządzić wykonanie warunkowo zawieszonej kary.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ehh » Śr, 18 lut 2009, 21:02

Darek! Przede wszystkim bardzo dziękuję ze odpowiedz. Oczywiscie fakt że przez trzy lata nie znalazł stałego zatrudnienia a co za tym idzie płacił nieregularnie - można ocenić jako uchylanie. Jednakze obecnie (do konca okresu próby-zawieszenia zostało pół roku) posiada stałe zatrudnienie i z pensji do komornika idzie miesięcznie 800,- zł. Zasądzone alimenty to 500,-. Problem w tym, że kurator straszy znajomego że jak nie zapłaci natychmiast zaległości z tych 3 lat (około 15.000,-) to idzie siedzieć. Znajomy jest zestresowany i nie wie czy ma napaść na bank aby uniknąć odsiadki?
Ja twierdzę, że skoro obecnie wywiązuje się na bieżąco z nawiązką to nic mu nie grozi, ale ja nie jestem fachowcem i kieruję się jedynie logiką. Czy zechcesz jeszcze wypowiedzieć się na ten temat? Bardzo proszę
ehh
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Śr, 18 lut 2009, 21:21

Ja twierdzę, że skoro obecnie wywiązuje się na bieżąco z nawiązką to nic mu nie grozi (...)

Uważam podobnie. Co więcej, skoro skazany podjął pracę i realizuje obowiązek alimentacyjny, to pozytywna prognoza kryminologiczna skutkująca warunkowym zawieszeniem wykonania kary okazała się trafna ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ehh » Śr, 18 lut 2009, 21:28

Jeszcze raz bardzo dziękuję
ehh
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron