Czy pracownikowi będącemu na wypowiedzeniu nic sie nie należy?

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Czy pracownikowi będącemu na wypowiedzeniu nic sie nie należy?

Postprzez franek » Pn, 6 paź 2003, 21:16

Czy pracownikowi , będącemu na ustawowym wypowiedzeniu przez pracodawcę warunków pracy / w okresie tego wypowiedzenia/ nic z poniższych świadczeń się nie należy?
Zakład fundował i nadal kontynuuje fundację szczepień p/grypie, pracodawca stwierdził ,ze mnie się nie należy

należy mi się odzież robocza w tym okresie , pracodawca twierdzi ,że mi się nie należy

zakład organizuje wypoczynek sobotnio- niedzielny , twierdzi ,że mnie się już nie należy / mnie już to nie dotyczy/

po prostu pracodawca stwierdza ,ze w okresie ustawowego wypowiedzenia warunków pracy mnie się NIC nie nalezy ? Jak to prawnie wygląda?
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 7 paź 2003, 08:56

Czy pracownikowi , będącemu na ustawowym wypowiedzeniu przez pracodawcę warunków pracy / w okresie tego wypowiedzenia/ nic z poniższych świadczeń się nie należy?
Zakład fundował i nadal kontynuuje fundację szczepień p/grypie, pracodawca stwierdził ,ze mnie się nie należy


Jeśli pracodawca traktuje to jako bonus dla pracowników (prawo do sfinansowania szczepień nie wynika z przepisów obowiązujących u pracodawcy, np. regulaminu pracy, regulaminu wynagradzania albo umowy o pracę), ma swobodę w określaniu, którzy pracownicy takie świadczenie otrzymają.

należy mi się odzież robocza w tym okresie , pracodawca twierdzi ,że mi się nie należy


Jeśli odzież robocza należy Ci się na podstawie przepisów z zakresu bhp, to pracodawca powinien Ci ją zapewniać do momentu rozwiązania umowy o pracę, chyba że zostałeś zwolniony z obowiązku świadczenia pracy albo pracujesz na stanowisku, na którym taka odzież nie jest wymagana.

zakład organizuje wypoczynek sobotnio- niedzielny , twierdzi ,że mnie się już nie należy / mnie już to nie dotyczy/


Jeśli pracodawca finansuje ten wypoczynek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to masz do niego prawo tak, jak każdy inny pracownik, na zasadach wynikających z regulaminu obowiązującego u pracodawcy. Jeśli zaś pracodawca finansuje ten wypoczynek z własnych środków, to sytuacja wygląda analogicznie jak przy szczepieniu.

po prostu pracodawca stwierdza ,ze w okresie ustawowego wypowiedzenia warunków pracy mnie się NIC nie nalezy ? Jak to prawnie wygląda?


Œwiadczenia należne pracownikowi z mocy powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy (kp., akty wykonawcze), należą się wszystkim pracownikom, dla których je przewidziano, także tym podczas okresu wypowiedzenia. Zasadniczo podobnie rzecz się ma ze świadczeniami finansowanymi z zfśs albo takich, do których uprawnienia wynikają z umów o pracę czy aktów prawnych obowiązujących u pracodawcy (regulamin pracy, regulamin wynagradzania, układ zbiorowy pracy). W pozostałym zakresie pracodawca ma swobodę w przyznawaniu świadczeń czy bonusów pracownikom. Jednak i tu swobody pracodawcy nie należy utożsamiać z jego dowolnością - powinien on w szczególności uważać, aby nie doprowadzić do naruszenia zasady równości praw pracowników (art. 11[2] kp) ani zasady niedyskryminacji (art. 11[3] kp).
Każdy przypadek trzeba badać indywidualnie - z uwzględnieniem przepisów prawa pracy, tak powszechnie obowiązujących, jak i obowiązujących u pracodawcy (art. 9 § 1 kp.). Nie jest wykluczone także sięgnięcie w konkretnych przypadkach do zwyczajów ustalonych u danego pracodawcy (art. 56 kc w zw. z art. 300 kp.).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Mój pracodawca jednak myśli inaczej

Postprzez franek » Wt, 7 paź 2003, 09:05

Dziękuję Marcinie. Mój pracodawca myśli jednak inaczej, a ja już nie mam sił upominać się o swoje . Zawsze byłem wrzodem na ty..u bo otwarcie potrafiłem powiedzieć prawdę . A niektórym ludziom prawda się nie podoba . To jest mała miejscowość i pracodawca jest tu panem i władcą i robi co chce. Ludzie boją się odezwac z obawy o utratę pracy . Dziękuję .
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron