czy osoba dostająca rentę może dostawać też alimenty

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

czy osoba dostająca rentę może dostawać też alimenty

Postprzez patusia1980 » Wt, 2 wrz 2008, 14:20

potrzebuje pomocy
witam,
sytaucja jest nastepujaca:
mam siostre niepelnosprawna ma 23 lata i nadal sie uczy w szkole specjalnej i ma I grupe inwalidzctwa i rente, wiem ze wchodzi ustawa o alimenty i tu sie zaczyna moj problem
otoz jak siostra miala 18 lat i sie uczyla dostawala alimenty ale juz po skonczeniu 18 komornik powiedzial ze musimy umozyc alimenty zeby siostra dostala rente na stale.
wiec mama umozyla alimenty siostra dostala rente ale wiem ze wchodzi nowy przepis od chyba jak sie nie myle od wrzesnia badz pazdziernika ze jezeli dochod nie przekracza 725 zl to mozna starac sie o alimenty i wiem ze siostra moglaby je dostac tylko czy po umozeniu mozna cos zrobic zeby dostawala czy juz nie ma takiej obcji
prosze o pomoc
dziekuje
patusia1980
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Śr, 3 wrz 2008, 14:43

Co to znaczy, że "mama umorzyła alimenty", kto wypłacał wcześniej alimenty (ojciec czy była to zaliczka alimentacyjna z pomocy społecznej)?
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

alimenty a umorzenie

Postprzez patusia1980 » Cz, 4 wrz 2008, 09:42

umorzone przez komornika, bo to on powiedzial, ze trzeba zeby siostra dostala rente
a co do tego ojciec nie placil, bo niby byl bezrobtny i to Panstwo placilo i on ma w tej chwili jakies zadluzenie.
patusia1980
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 4 wrz 2008, 12:39

Komornik umorzył postępowanie egzekucyjne a nie alimenty ;)
Wierzyciel (Twoja siostra) może wystąpić do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji świadczeń alimentacyjnych załączając tytuł wykonawczy w oryginale (wyrok zaopatrzony w klauzulę wykonalności), który po umorzeniu postępowania egzekucyjnego komornik prawdopodobnie (bo powinien) zwrócił wierzycielowi.

Osobą uprawnioną do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (funkcjonującego od 1 października 2008 roku) jest dziecko, które ma zasądzone od rodzica alimenty (mogą to być również alimenty na podstawie ugody zawartej przed sądem), jeżeli egzekucja alimentów jest bezskuteczna. Œwiadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Na dziecko starsze świadczenia przysługują do ukończenia 25 lat pod warunkiem, że uczy się w ono szkole lub szkole wyższej. Na dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, którego rodzic nie płaci zasądzonych alimentów, świadczenia przysługują bez względu na wiek dziecka. Egzekucja jest bezskuteczna, jeżeli w okresie dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku o świadczenie z funduszu alimentacyjnego komornik nie wyegzekwował pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących świadczeń alimentacyjnych.

Prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie w roku poprzedzającym okres świadczeniowy nie przekracza 725 zł. Ustalając prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres od 1 października 2008 roku do 30 września 2009 roku brany jest pod uwagę dochód uzyskany przez członków rodziny w 2007 roku.
Œwiadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w kwocie bieżąco zasądzonych alimentów, ale nie mogą wynieść więcej niż po 500 zł na każde z uprawnionych do alimentów dzieci.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

umorzenie a alimenty

Postprzez patusia1980 » Cz, 4 wrz 2008, 13:35

dziekuje Ci bardzo za pomoc, roświetliłeś mi troszke umysl, nie znam sie zbytnio na takich sprawach i nie mialam pojecia jak sie zabrac, ale dzieki Tobie wiem.
WIELKIE DZIEKI
pozdrawiam
patusia1980
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pinkiboy » Cz, 4 wrz 2008, 15:17

Darek jak zwykle (prawie) odpowiedział wyczerpująco.
Od 1 października, będzie trochę lepiej!
Pozdrawiam
pinkiboy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00
Lokalizacja: Polska

Postprzez Darek » Cz, 4 wrz 2008, 16:07

Darek jak zwykle (prawie) odpowiedział wyczerpująco.
Od 1 października, będzie trochę lepiej!

Moja odpowiedź dotyczy stanu po 1 października br. Jeśli znasz inne "ulepszenia", to podziel się nimi ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pinkiboy » Pt, 5 wrz 2008, 15:40

Napisałem przecież "po 1października" :) Innch ulepszeń nie znam.
Nowe przepisy wchodzą przeciez w życie z dniem 01 października własnie...
Pozdrawiam
pinkiboy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00
Lokalizacja: Polska

alimenty a umorzenie

Postprzez patusia1980 » Pn, 22 wrz 2008, 08:09

dostalam wezwanie do uzasadnienia brakow formalnych wnisoku i mam zwiazane z tym pytanko:
czy podejmujac czynnosci u komornika ,wierzyciel musi ponosic jakies oplaty?
bo niby w punkcje malymi literkami sa informacje iz jezeli bede chciala to komornik moze poszukac majatku dluznika a ja mam zaplacic 3% przecietnego wynagrodzenia .
czy to jest prawda? Jakie jest przecietne wynagrodzenie?
patusia1980
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 22 wrz 2008, 16:58

Wierzyciel egzekwujący świadczenia alimentacyjne nie ponosi żadnych kosztów w postępowaniu egzekucyjnym.
Opłata stała za poszukiwanie majątku dłużnika wynosi 68,26 zł, jednakże w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych komornik poszukuje majątku dłużnika z urzędu (art. 1086 k.p.c.).
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron