Czy musimy spłacić długi zmarłego brata

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Czy musimy spłacić długi zmarłego brata

Postprzez Gwiazdka20 » Pt, 28 paź 2005, 19:58

witam bardzo prosze o pomoc własanie sie dowiedziałąm ze mój zmarły brat miał jakis nei spłacony dług o którym nic nie wiedzielismy on nie zyje od 4 lat i firma windykatorska domaga sie jego spłaty czy moi rodzice musza go spłacić dodam ze brat mieszkał oddzielnie i sam na siebie zarabiał
Gwiazdka20
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 28 paź 2005, 22:11

Czy ktoś dziedziczył po zmarłym? A jeśłi tak to kto i na jakich zasadach (czy przyjmował spadek wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza, a może w ogóle nie składał oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku?)

Na marginesie o jaką należność (za co?) chodzi? Z którego roku jest to należność (kiedy przypadał termin jej zapłaty?)?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Gwiazdka20 » Pt, 28 paź 2005, 22:30

witam a wiec najprawdopodobniej chodzi o raty za komputer wzięte w 2000 roku tak twierdzi kobieta z firmy windykacyjnej my nie znalezlismy zadnych dokumentów potwierdzajacych ten fakt. Jesli chodzi o dziedziczenie to nikt nie dziedziczył my pochowlamismy tylko brata był kawalerem rodzice nie byli zyrantami tego a brat nic o tym nei wpominał zmarł w 2001 roku zeby było smieszniej to komputera tez nie miał
Gwiazdka20
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 28 paź 2005, 23:07

Jesli chodzi o dziedziczenie to nikt nie dziedziczył


Domyślam się więc że także nikt nie odrzucał spadku ani nie składał oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodzioejstwem inwentarza. Domyślam się tez że brat nie miał dzieci (popraw jeśli się mylę bo to istotne)

W takim razie (jeśli nikt nie odrzucał spadku, nikt nie składał oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza a brat nie miał dzieci) wszystko wskazuje na to, że po bracie dziedziczyli jego rodzice i rodzeństwo i to wprost (a nie z dobrodziejstwem inwentarza).

Oznacza to że za ewentrualne długi po zmarłym spadkobiercy odpowiadają całym swoim majątkiem.

Do rozważenia pozostaje, czy roszczenie o którym tu mowa nie uległo przedawnieniu.

Jeśli macie wątpliwości czy do zakupu komputera w ogóle doszło, można spróbować poprosić drugą stronę o wykazanie podstaw jej żądania (dowodów), gdyż zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego na osobie która z konkretnego faktu wywodzi okreśłone skutki prawne (np z faktu sprzedaży wywodzi skutek zapłaty) spoczywa tzw. ciężar dowodu czyli wykazania tych faktów.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Gwiazdka20 » So, 29 paź 2005, 15:20

Tak brat nie miał dzieci, teraz czekam na ponowny telefon tej pani z firmy windakacyjnej i zażadam wyjasnienie mi tej sprwawy oraz dokumentów z nia zwiazana. Dziekuje za odpowiedz pozdrawiam
Gwiazdka20
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Gwiazdka20 » Pn, 31 paź 2005, 15:35

Witam ponownie wiec jest to kredyt na komputer wzięty w 2000 roku w banku PKO na kwote 4 049zł. Pan z tej firmy poinformował mnie że jesli chce uzyskać jakieś dokumenty to musze napisać pismo o przedstawienie mi kopi umowy kredytowje i wykazu wpłat ,które mam do nich wysłac listownie. Dziwne było to, że ten pan stwierdził iz wysłali do moich rodziców zawiadomienie w listopadzie 2002 roku o tym ze mają spłacić kredyt. Zawiadomienie to zostało wysłane na adres zamieszkanie mojego brata który zmarł w 2001 roku (mieszkanie zostało zdane spółdzieli i juz ktos inny je zamieszkuje)a ten pan twierdził ze my nei odebralismy tego pisma i naliczył odsetki, kwota wzrosła do 8 000 zł. Wkońcu okazało sie ze to ich bład i pismo wróciło z adnotacja ze petent zmarł. Prosze o pomoc bo nie wiem co teraz mam dalej robić ,napisac to pismo ?co z tym przedawnieniem sprawy ,pozdrawiam
Gwiazdka20
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 1 lis 2005, 18:15

Roszczenie o spłatę kredytu jest dla banku roszczeniem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej, a zatem okres przedawnienia wynosi trzy lata (art. 118 kc). Proponuję wystąpić do firmy windykacyjnej z pismem o przesłanie dokumentów, ale jednocześnie podnieść w nim zarzut przedawnienia i poczekać na reakcję.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Gwiazdka » Śr, 4 sty 2006, 13:54

Mam prośbe czy mogłbys mi powiedziec co dokładnei mam napisac w takim piśmie, bo ja jestem laikiem w tych sprawach bardzo prosze
Pozdrawaim
Gwiazdka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 4 sty 2006, 19:43

Mam prośbe czy mogłbys mi powiedziec co dokładnei mam napisac


Najlepiej w dwóch egzemplarzach, zachowując jedne dla siebie wraz z dowodem nadania pisma listem poleconym.

W piśmie proponuję napisać, że w związku z roszczeniem skierowanym do autora pisma (nie wiem kto to będzie więc tak tę osobę będę nazywał) w wezwaniu do zapłaty z dnia... autor pisma, powołując się na treść art. 6 k.c. prosi o przedstawienie dowodów na podstawie których firma windykacyjna formułuje roszczenia skierowane do autora pisma.

Niezależnie od tego autor pisma podnosi zarzut przedawnienia roszczeń wskazując, że w wypadku roszczeń banku (podmiotu prowadzącego profesjonalną działalność gospodarczą) okres przedawnienia roszczeń związanych z tą działlnością wynosi 3 lata.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Gwiazdka » Cz, 5 sty 2006, 11:45

Witam w trakcie ostatniej rozmowy telefoniczej z pracownikiem tej firmy poinformował mnie on, że jak bede rozmawiac z prawnikiem to mam mu powiedziec ze chodzi o weksel (nie wiem jaki, wkazdym razie nie podpisany przez rodziców).
Gwiazdka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość