Czy musimy spłacać długi po zmarłym???

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Czy musimy spłacać długi po zmarłym???

Postprzez rozyczkax » Wt, 24 paź 2006, 17:16

Moj tesc zmarl w styczniu 2005r. teraz bank zwrocil sie do mnie jako do klienta ktory odebral z ZUS-u swiadczenie posmiertne po ojcu z kwestia splaty dlugu po ojcu.
Faktem jest to ze, ja jestem synowa ale bank zadal odemnie abym podala adresy zamieszkania dzieci zmarlewgo( chodzi o mojego meza i jego rodzenstwo). Odmowilam podania tych danych. Automatycznie zablokowano mi konto osobiste w banku. po dwoch dniach zamknelam konto w tym banku po splacie mojego kredytu (bylo to 2-wa miesiace temu). Teraz bank wystapil na droge sadowa o splate kredytu przez niby spatkobiorcow jakimi sa jego dzieci, niewiedzac jednakze ze, zmarly kredytobiorca jakim byl moj tesc mial odebrane prawa rodzicielskie przy rozwodzie ze swoja zona i matka ich dzieci. CZY BANK MOZE SIE DOMAGAC OD DZIECI ZMARLEGO ZWROTU PIENIEDZY JESLI MIAL ON ODEBRANE PRAWA RODZICIELSKIE I OD KILKUNASTU LAT NIE UTRZYMYWAL ZADNYCH KONTAKTOW Z DZIECMI?
Pochowalismy ojca mimo niesnasek rodzinnych, a tu po takim czasie ktos puka do naszych drzwi i rzada splaty dlugu za kogos kto praktycznie nie istnial dla rodziny za krzywdy ktore zrobil kiedys. Prosze o pilna odpowiedz i pomoc w tej sprawie.
rozyczkax
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ccicci » Wt, 24 paź 2006, 18:43

Odebranie praw rodzicielskich nie pozbawia dzieci prawa do dziedziczenia. Spadek po zmarłym przyjmuje się z dobrodziejstwem inwentarza, czyli majątek i długi. Jeśli ktoś ze spadkobierców nie chce spłacać długów spadkodawcy musi złożyć oświadczenie ,że nie przyjmuje spadku. Wtedy nic nie dostanie , ani majątku ani długów do spłaty.
ccicci
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 24 paź 2006, 18:49

Istotne jest to czy dzieci te są spadkobiercami zmarłego (pokrewieństwo nie ustaje wskutek pozbawienia kogoś władzy rodzicielskiej).
Jeśli są spadkobiercami i spadek przyjęli to odpowiadają za długi zmarłego na zasadach opisanych w prawie spadkowym (kodeks cywilny art. bodaj 922 i następne).

Na marginesie dodam, że zarówno jesli zmarły pozostawił testament powołując dzieci do spadku jak i w sytuacji gdyby zmarł nie pozostawiając testamentu a dzieci byłyby spadkobiercami ustawowymi to zawsze mogą one (w określonym przez prawo spadkowe terminie) odrzucić spadek (skuteczne odrzucenie spadku powoduje że się nie dziedziczy a więc i i nie ponosi odpowiedzialności za długi spadkowe).

W tej sprawie wyjaśnienia wymaga zatem po pierwsze, czy dzieci należą do spadkobierców zmarłego, czy spadek przyjęły i w jaki sposób (z dobrodziejstwem inwentarza czy wprost), ewentualnie czy spadek odrzuciły.

Poza tym bank dochodząc swoich ewentualnych roszczeń od spadkobierców przed sądem musi dysponować postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku przez tych spadkobierców. Czyli, jeśli po śmierci ojca nie było przeprowadzone postępowanie sądowe w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym (czyli ustalenia kto należy do kręgu spadkobierców) bank będzie musiał najpierw wszcząć i przeprowadzić takie postępowanie.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron