Czy można otworzyć kopertę z testamentem ?

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Czy można otworzyć kopertę z testamentem ?

Postprzez ag8nie8szka » Wt, 24 sty 2006, 21:04

ojcec zmarł pozostawiając w gminie testament. po jego śmierci syn odebrał testament. moje pytanie. czy ma przed złozeniem w sadzie otworzyc opieczetowana koperte? ewentualnie złożyc kopie tego testamentu? czy złożyc w zapieczetowanej nieotwartej kopercie? co wówczas jeśli zginie?
dzieki , pozdrawiam, agnieszka
ag8nie8szka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marbel » Wt, 24 sty 2006, 23:50

Nie widzę przeszkód prawnych aby kopertę otworzyć, z testamentu i koperty zrobić kserokopie i złożyć do sądu z zaznaczeniem że "mam oryginał i złożę go osobiście na posiedzeniu jakie zostanie wyznaczone celem otwarcia i ogłoszenia testamentu". Na posiedzeniu oryginał składasz, sąd go od razu otwiera i ogłasza, sporządzając z tej czynności protokół i czyniąc na testamencie stosowną wzmiankę.

Co prawda kpc (art. 646) nakłada na każdego kto ma testament obowiązek jego złożenia w sądzie spadku, co oznacza oczywiście złożenie oryginału testamentu, jednak opisana przez mnie praktyka (przynajmniej w znanym mi sądzie) jest powszechnie przyjęta, przynajmniej jeśli chodzi o testamenty inne niż notarialen. A wiąże się to oczywiscie z niebzepieczeństwem zaginięcia testamentu (co się niestety zdarza) - lepiej przekazac "z ręki do ręki" (czyli z pominięciem wszelkich możliwych pośredników, w psotaci poczty czy biura podawczego), niż potem sie bawic w ustalanie treści zaginionego testamentu.
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marbel » Wt, 24 sty 2006, 23:53

A jeszcze na marginesie - jeśłi koperty z różnych powodów otwierać sama nie chcesz, to też możesz we wniosku o otwarcie i ogłoszenie napisac, że masz testament w zamkniętej kopercie, która złożysz osobiście itd. jak wyżej.
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ag8nie8szka » Śr, 25 sty 2006, 09:49

dzieki bardzo:-) pozdrawiam.agnieszka
ag8nie8szka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości