Czy mąż mógł wziąć pożyczkę bez mojej zgody ?

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Czy mąż mógł wziąć pożyczkę bez mojej zgody ?

Postprzez PATRYCJA62 » So, 3 sty 2004, 21:38

Mąż wziął pożyczkę - 70 000 pln - od swojego ojca ,legalnie ,odprowadzony podatek do skarbówki ,czy mógł wziąć tą pożyczkę bez mojej zgody ? Czy w razie niespłacania pożyczki przez męża ,w świetle prawa ja będę musiała ją spłacać ?
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 3 sty 2004, 22:15

Odpowiedzi można udzielić tylko znając dokładną sytuację majątkową małżonków.
Pożyczka bez zgody żony będzie bezskuteczna jeśli jej zaciągnięcie przekracza tzw. zwykły zarząd majątkiem.

Reguluje to kodeks rodzinny

Art. 36. § 1. Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym.
§ 2. Każdy z małżonków może wykonywać samodzielnie zarząd majątkiem wspólnym. Do dokonania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda drugiego małżonka wyrażona w formie wymaganej dla danej czynności prawnej.

Art. 37. § 1. Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.
§ 2. Druga strona może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.
§ 3. Jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron