czy majątek po rozwodzie tzreba dzielić po równo

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Postprzez admin » Pt, 23 maja 2008, 18:39

Wlasnie na tym forum (niestety nie pamietam jaki to link) przeczytalem opinie w temacie. Malzenstwo zawarlo zwiazek bez intercyzy i bez rozdzielczosci majatkowej. Strona A nie posiadala nic, strona B posiadala oszczednosci duze. Kupili dom. Wkrotce sie rozwiedli.

Klik i masz.
GDZIE SIE PODZIAL DREDD I DAREK!!!!!

Może wypoczywają, długi weekend mamy... ;)
admin
Administrator
 
Posty: 21
Dołączył(a): Wt, 1 lut 2011, 00:18

Postprzez pinkiboy » Pt, 23 maja 2008, 18:57

W takim razie postaram się odpowiedziec na pytanie bardziej szeroko.
A co do "dredda", to faktycznie równiez go szanuję. Nie wiem kto to, ale ma pojęcie.

Co do wspólnego majątku, to zacznijmy od art 31 kro:
Art. 31. § 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.(Kodeks rodzinny i opiekuńczy)

Jak wynika z art.31 § 1 Kodeksu rodzinnego, w momencie zawarcia małżeństwa pojawia się tzw. wspólność majątkowa (ustawowa). Do jej ustanowienia nie jest konieczne żadne oświadczenie małżonków, ponieważ powstaje ona z mocy samego prawa.

Wspólność majątkowa nie powstanie, gdy małżonkowie przed zawarciem małżeństwa podpiszą intercyzę, czyli umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową.

Wspólność ustawowa obejmuje wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Tworzą one tzw. majątek wspólny, który stanowi przedmiot podziału.

Wspólność ustawowa to wspólność łączna, czyli bezudziałowa. Oznacza to, że w jej trakcie nie można określić wysokości udziału, jaki przysługuje każdemu małżonkowi.


CO SKŁADA SIĘ NA MAJĽTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW?

W skład majątku wspólnego wchodzą:


przedmioty majątkowe nabyte przez oboje małżonków oraz
przedmioty majątkowe nabyte przez jednego z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej.

Przykład:


Pan Jan kupił nowy telewizor. Zapłacił środkami z własnego wynagrodzenia. Faktura sprzedaży została wystawiona na jego nazwisko. Mimo tego nabyty telewizor wchodzi w skład majątku wspólnego.



Jak zaznaczono wyżej, majątek wspólny tworzą przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej. Nie jest to jednak tym samym, co czas trwania małżeństwa. Wspólność majątkowa może bowiem ustać w trakcie małżeństwa. Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Przykład:


Państwo Kowalscy wzięli ślub 10 lipca 2002 r. 2 czerwca 2006 r. zawarli przed notariuszem umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową. Chociaż małżeństwo Państwa Kowalskich trwa nadal, dobra nabyte od chwili ustanowienia rozdzielności nie wejdą już w skład majątku wspólnego.



Wśród przedmiotów majątkowych składających się na majątek wspólny, Kodeks rodzinny wymienia:


pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
W praktyce największe znaczenie mają dwie pierwsze grupy przedmiotów, czyli pobrane wynagrodzenia i dochody z majątku zarówno wspólnego, jak i osobistego.


Dochody z innej działalności zarobkowej
Przez działalność zarobkową należy rozumieć każdy przejaw aktywności zawodowej małżonków, którego celem jest zarobkowanie, np. działalność gospodarcza, kontrakty menedżerskie, prace zawierane w ramach umów cywilnoprawnych, takich jak umowa o dzieło, umowa zlecenie itp.


Dochody z majątku wspólnego i osobistego
Przepisy prawa rodzinnego nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Zarówno dochody z majątku wspólnego, jak i dochody z osobistych majątków małżonków, zasilają ich majątek wspólny.

Przykład:


Pan Adam jest właścicielem mieszkania, które nabył jeszcze przed ślubem. Mieszkanie to wynajmuje młodemu małżeństwu, za co otrzymuje miesięcznie 1000 zł. Czynsz najmu stanowi dochód z majątku osobistego Pana Adama, ale wchodzi do majątku wspólnego.



Œrodki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego
Zgodnie z art. 83 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, osoba występująca z wnioskiem o przyjęcie do funduszu składa pisemne oświadczenie o stosunkach majątkowych istniejących między nią a jej małżonkiem. Z oświadczeniem takim występuje też każdy, kto zawarł związek małżeński po podpisaniu umowy z funduszem.

Jeżeli małżeństwo ulega rozwiązaniu przez rozwód lub zostaje unieważnione, środki zgromadzone na rachunku członka funduszu, przypadające byłemu współmałżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków – są przekazywane w ramach wypłaty transferowej na rachunek byłego współmałżonka w otwartym funduszu (art. 126 ww. ustawy).


CO STANOWI MAJĽTEK OSOBISTY MAŁŻONKA?

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:


przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (przedmioty nabyte przed ślubem),
przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,
prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków (np. ubrania, przedmioty związane z hobby małżonka itp.),
prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,
wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Majątki osobiste nie podlegają podziałowi.


Majątek osobisty - kilka wyjaśnień

Prawa niezbywalne a spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu
Prawa niezbywalne stanowią składnik majątku osobistego tylko wtedy, gdy przysługują jednej osobie. Przykładem prawa niezbywalnego, które nie zalicza się do majątku osobistego, jest spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, ponieważ może ono przysługiwać małżonkom, pomimo tego, że jest niezbywalne.

Na czym polega zasada surogacji?
Z dniem 20 stycznia 2005 r. uległa zmianie kwalifikacja przedmiotów majątkowych nabytych w zamian za inne składniki majątku osobistego (tzw. surogacja). Jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej, to wszystko, co nabywamy w zamian za składniki majątku osobistego, nadal stanowi składnik majątku osobistego, nie zasila więc majątku wspólnego i nie podlega podziałowi.

Przykład:

Pani Zofia kupiła przed ślubem samochód, który stanowi jej majątek osobisty. Po ślubie samochód ten został sprzedany. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży Pani Zofia przeznaczyła na zakup kina domowego i komputera. Zarówno kino domowe, jak i komputer wejdą do majątku osobistego Pani Zofii i nie będą podlegać podziałowi w ramach podziału majątku.

MAJĽTEK WSPÓLNY CZY OSOBISTY – KWESTIE SPORNE

Między małżonkami może powstać spór, czy dany przedmiot wchodzi w skład majątku wspólnego (czy będzie uwzględniany przy podziale majątku), czy należy do majątku osobistego. Na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego, małżonek zainteresowany rozstrzygnięciem tego sporu, może wytoczyć przeciwko drugiemu małżonkowi powództwo o ustalenie.

Decyzja spadkodawcy (darczyńcy) a skład majątku wspólnego
W niektórych przypadkach przynależność danego przedmiotu do majątku wspólnego, może zostać uwarunkowana decyzją osób trzecich. Dotyczy to przedmiotów nabywanych przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę. W zasadzie przedmioty nabyte w taki właśnie sposób wchodzą w skład majątku osobistego, chyba że inaczej postanowił spadkodawca lub darczyńca. Jeśli spadkodawca chce, aby nabywany przedmiot zasilił majątek wspólny małżonków, zastrzeżenie takie musi zawrzeć w testamencie. Darczyńca powinien odpowiednie postanowienie zamieścić w umowie darowizny.

Przykład:

Pan Adam wraz ze swoją żoną, Panią Anną, ma wspólność majątkową. Dziadek Pana Adama postanowił podarować wnukowi samochód. Ponieważ umowa darowizny nie zawiera zapisu, zgodnie z którym samochód miałby wejść do majątku wspólnego Pana Adama i Pani Anny, staje się on składnikiem majątku osobistego Pana Adama. W razie ewentualnego podziału majątku, nie będzie stanowił przedmiotu tego podziału.

Od powyższej zasady został przewidziany wyjątek. Dotyczy on tzw. przedmiotów zwykłego urządzenia domowego. Należy do nich standardowe wyposażenie mieszkania, takie jak np. telewizor, radio, lodówka, kuchenka, pralka, odkurzacz, meble itp.

Co do darowizn i spadków, to warto zwrócic także uwagęna art.34 kro:
Art. 34. Przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością ustawową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.(Kodeks rodzinny i opiekuńczy)

Czy wyjasniłem kwestię wystarczająco?
pinkiboy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00
Lokalizacja: Polska

Postprzez admin » Pt, 23 maja 2008, 19:08

Czy wyjasniłem kwestię wystarczająco?

Niezupełnie ponieważ nie wskazałeś żródła wiedzy i nie wiemy nawet, czy nie naruszasz praw autorskich cytując cały artykuł w ten sposób.
admin
Administrator
 
Posty: 21
Dołączył(a): Wt, 1 lut 2011, 00:18

Postprzez pinkiboy » Pt, 23 maja 2008, 19:18

Z całym szacunkiem ale chyba nie wiesz co mówisz?

I nie bacząc na konsekwencje uprzejmie zapytuję: Masz ze mna jakiś problem i czy na prawde uważasz, że elektrycy i tym podobni (z całym dla nich szacunkiem) mają legitymację do upominania mnie?

Poza tym uprawiasz jakąś dziwna prewencję i chyba nie do końca rozumiesz przepisy o prawach autorskich!

Ale dla Twojego spokoju: NIE ŁAMIĘ ICH

Pozdrawiam.
pinkiboy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00
Lokalizacja: Polska

Postprzez admin » Pt, 23 maja 2008, 19:21

Nie mam żadnych problemów, cieszę się, że legalnie cytujesz z tak znakomitych źródeł. :)
admin
Administrator
 
Posty: 21
Dołączył(a): Wt, 1 lut 2011, 00:18

Postprzez ehh » Pt, 23 maja 2008, 20:05

"wSZYSTKO CO NABYWAMY W ZAMIAN ZA SKLADNIKI MAJATKU OSOBISTEGO , STANOWI NADAL MAJATEK OSOBISTY" czyz wlasnie to nie jest autorytatywna i nie budzaca watpliwosci odpowiedzia na moje pytanie?
Moim zdaniem wlasnie z tego niezbicie wynika ze 4/5 mieszkania jest moim osobistym majatkiem. Tak to rozumiem, ale w zwiazku z wczesniejszymi dyskusjami (w tym z panią loco) prosze jeszcze raz o potwierdzenie. Czy dobrze to zrozumialem?
Bardzo dziekuje za pomoc
ehh
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pt, 23 maja 2008, 20:19

ale w zwiazku z wczesniejszymi dyskusjami (w tym z panią loco)

SOOL

BTW - właśnie wyjaśniam twojej żonie, jak ma postępować przy podziale majątku. :-)
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ehh » So, 24 maja 2008, 11:08

Skoro Ty jej wyjasniasz to jestem spokojny
ehh
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron