• Porady prawne
Szybkie chwilówki przez internet

czy komornik moze zajac auto?

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

czy komornik moze zajac auto?

Postprzez izabellapis » Śr, 11 lip 2007, 23:06

Prosze o odpowiedz

Jestem po rozwodzie i nie mam zadnych zobowiazan wobec komornika. kupilam auto i jego wspolwlascicielem jest tez byly maz ktory ma zobowiazania komornicze. komornik wezwal do wydania samochodu. Czy moze zajac ruchomość. Auto zostalo zakupione po rozwodzie.
izabellapis
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Śr, 11 lip 2007, 23:28

Prosze o odpowiedz

Jestem po rozwodzie i nie mam zadnych zobowiazan wobec komornika. kupilam auto i jego wspolwlascicielem jest tez byly maz ktory ma zobowiazania komornicze. komornik wezwal do wydania samochodu. Czy moze zajac ruchomość. Auto zostalo zakupione po rozwodzie.

A jakim cudem maz jest wspolwlascicielem ayta ktore TY nabylas po rozwodzie?
Poza tym nie moze go zajac bez klauzuli wykonalnosci na Ciebie
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez taganka » Śr, 11 lip 2007, 23:44

Prosze o odpowiedz

Jestem po rozwodzie i nie mam zadnych zobowiazan wobec komornika. kupilam auto i jego wspolwlascicielem jest tez byly maz ktory ma zobowiazania komornicze. komornik wezwal do wydania samochodu. Czy moze zajac ruchomość. Auto zostalo zakupione po rozwodzie.

A jakim cudem maz jest wspolwlascicielem ayta ktore TY nabylas po rozwodzie?
Poza tym nie moze go zajac bez klauzuli wykonalnosci na Ciebie



Auto kupione jeszcze w obraczce - kolego;-)

tak wnioskuje - ja
taganka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 12 lip 2007, 09:57

Jestem po rozwodzie i nie mam zadnych zobowiazan wobec komornika. kupilam auto i jego wspolwlascicielem jest tez byly maz ktory ma zobowiazania komornicze. komornik wezwal do wydania samochodu. Czy moze zajac ruchomość. Auto zostalo zakupione po rozwodzie.

W opisanym przypadku egzekucja jest prowadzona nie do całości samochodu (rzeczy ruchomej), lecz do prawa udziału we współwłasności, przysługującego dłużnikowi wymienionemu w tytule wykonawczym. Nie ma tu znaczenia, że jest to były mąż. Zgodnie z art. 846 § 1 kpc, egzekucja z udziału w ruchomości odbywa się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, przy czym pozostałym współwłaścicielom łącznie przysługuje prawo żądania, aby cała rzecz została sprzedana.
W związku z powyższym powinno nastąpić zajęcie udziału dłużnika, poprzez wpisanie do protokołu zajęcia, który powinien zostać doręczony Ci jako współwłaścicielce, po czym komornik dokona oszacowania udziału i wystawi go na sprzedaż licytacyjną.
Podkreślić należy, że piszę o udziale we współwłasności samochodu, a nie o smochodzie jako rzeczy ruchomej.
Jeżeli sprzedaż nie nastąpi w toku pierwszej i ewentualnie drugiej licytacji, wówczas, zgodnie z art. 877 kpc, wierzycielowi przysługuje prawo przejęcia udziału.
Reasumując, jeżeli egzekucja zostanie skutecznie skierowana do udziału we współwłasności samochodu, współwłaścicielem ostatecznie zostanie ktoś inny niż dotychczasowy właściciel (art. 879 kpc). Osoba ta będzie mogła następnie zażądać zniesienia współwłasności (art. 210 kc). Zniesienie współwłasności rzeczy niepodzielnej, jaką jest samochód, może nastąpić, zgodnie z art. 212 § 2 kc, przez:
1) przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych,
2) sprzedaż rzeczy i podział uzyskanej sumy pomiędzy współwłaścicieli.

Najprawdopodobniej któryś z tych wariantów ziści się w omawianym przypadku.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Cz, 12 lip 2007, 16:53

Jestem po rozwodzie i nie mam zadnych zobowiazan wobec komornika. kupilam auto i jego wspolwlascicielem jest tez byly maz ktory ma zobowiazania komornicze. komornik wezwal do wydania samochodu. Czy moze zajac ruchomość. Auto zostalo zakupione po rozwodzie.

W opisanym przypadku egzekucja jest prowadzona nie do całości samochodu (rzeczy ruchomej), lecz do prawa udziału we współwłasności, przysługującego dłużnikowi wymienionemu w tytule wykonawczym. Nie ma tu znaczenia, że jest to były mąż. Zgodnie z art. 846 § 1 kpc, egzekucja z udziału w ruchomości odbywa się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, przy czym pozostałym współwłaścicielom łącznie przysługuje prawo żądania, aby cała rzecz została sprzedana.
W związku z powyższym powinno nastąpić zajęcie udziału dłużnika, poprzez wpisanie do protokołu zajęcia, który powinien zostać doręczony Ci jako współwłaścicielce, po czym komornik dokona oszacowania udziału i wystawi go na sprzedaż licytacyjną.
Podkreślić należy, że piszę o udziale we współwłasności samochodu, a nie o smochodzie jako rzeczy ruchomej.
Jeżeli sprzedaż nie nastąpi w toku pierwszej i ewentualnie drugiej licytacji, wówczas, zgodnie z art. 877 kpc, wierzycielowi przysługuje prawo przejęcia udziału.
Reasumując, jeżeli egzekucja zostanie skutecznie skierowana do udziału we współwłasności samochodu, współwłaścicielem ostatecznie zostanie ktoś inny niż dotychczasowy właściciel (art. 879 kpc). Osoba ta będzie mogła następnie zażądać zniesienia współwłasności (art. 210 kc). Zniesienie współwłasności rzeczy niepodzielnej, jaką jest samochód, może nastąpić, zgodnie z art. 212 § 2 kc, przez:
1) przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych,
2) sprzedaż rzeczy i podział uzyskanej sumy pomiędzy współwłaścicieli.

Najprawdopodobniej któryś z tych wariantów ziści się w omawianym przypadku.

Jesli chodzi oteorie to Twoja racja jak zawsze Darek.
Ale w praktyce nie slyszalem by komornik zająl, a szczegolnie licytowal udzial we wlasnosci samochodu. A jesli nawet to juz zupelnie nie wierze aby znalazl sie nabywca, chyba ze sama wspolwlascicielka zechce kupic udzialy by stac sie calkowitym wlascicielem
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez trixter » Wt, 24 lip 2007, 02:26

Popieram przedmówcę :-)

Teoretycznie takie zajęcie jest możliwe, aczkolwiek w praktyce z takim czymś się nie spotkałem...
Nikt przecież nie kupi 1/2 samochodu lub innej jego części, bo jakby mółgby go użytkować, jakiś grafik jazdy, np podział na dni parzyste i nieparzyste... ;-)

Takie działania komornika nie mają żadnego aspektu praktycznego, jedynie chyba psychologiczny...

Pzdr.
trixter
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 26 sie 2007, 14:00

Ale w praktyce nie slyszalem by komornik zająl, a szczegolnie licytowal udzial we wlasnosci samochodu. A jesli nawet to juz zupelnie nie wierze aby znalazl sie nabywca, chyba ze sama wspolwlascicielka zechce kupic udzialy by stac sie calkowitym wlascicielem

Zwykle po zajęciu współwłaściciel(e), poza licytacją, odkupują od komornika udział dłużnika.

Co do praktyki egzekucyjnej: starzy stażem komornicy (np. byli traktorzyści z PGRów) chcąc "przetrwać" do emerytury nie zapuszczają się na niepewne "tereny", jak np. egzekucja z udziałów w rzeczach ruchomych, z udziałów i akcji w spółkach, z praw autorskich itp. ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » N, 26 sie 2007, 20:03

Ale w praktyce nie slyszalem by komornik zająl, a szczegolnie licytowal udzial we wlasnosci samochodu. A jesli nawet to juz zupelnie nie wierze aby znalazl sie nabywca, chyba ze sama wspolwlascicielka zechce kupic udzialy by stac sie calkowitym wlascicielem

Zwykle po zajęciu współwłaściciel(e), poza licytacją, odkupują od komornika udział dłużnika.

Co do praktyki egzekucyjnej: starzy stażem komornicy (np. byli traktorzyści z PGRów) chcąc "przetrwać" do emerytury nie zapuszczają się na niepewne "tereny", jak np. egzekucja z udziałów w rzeczach ruchomych, z udziałów i akcji w spółkach, z praw autorskich itp. ;)

Niestety z mojego doswiadczenia wynika ze ani byli traktorzyści, ani młode wilki. I tak bedzie pewnie trwać, póki nie bedzie wiecej komorników i na jednego nie przypadnie srednio 10 spraw dziennie. W obecnym stanie komornicy pasjonuja sie zajmowaniem kont w szpitalach itp
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » Wt, 28 sie 2007, 19:11

Witam Forumowiczów.
W zwiazku z tematem mam pytanie: uzytkuję samochód kolegi i komornik chce mi zająć to auto za dlugi moje uzasadnaijac ,ze może to zrobić, gdyż ja użytkuję to auto. Czy słusznie?
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Wt, 28 sie 2007, 20:02

Witam Forumowiczów.
W zwiazku z tematem mam pytanie: uzytkuję samochód kolegi i komornik chce mi zająć to auto za dlugi moje uzasadnaijac ,ze może to zrobić, gdyż ja użytkuję to auto. Czy słusznie?

Skoro nie jestes włascicielem to nie ma takiej możliwości. Strachy na lachy:)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości