CZY EKSMISJĘ MOŻE WSTRZYMAĆ WNIOSEK O PODZIAŁ MAJĄTKU ?

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

CZY EKSMISJĘ MOŻE WSTRZYMAĆ WNIOSEK O PODZIAŁ MAJĄTKU ?

Postprzez PATRYCJA62 » Cz, 18 wrz 2003, 08:32

Witam wszystkich ,

byłam wczoraj w Sądzie i dowiedziałam się ,że jeśli żona ojca po dwóch sprawach karnych może złożyć wniosek o eksmisję nawet jeśli małżonkowie są po rozwodzie i nie było jeszcze podziału majątku.

Wcześniej jak się dowiadywałam powiedziano mi w Sądzie ,że nie można złożyć pozwu o eksmisję ,jeżeli nie było podziału ,bo jeszcze nie wiadomo ,co komu przypadnie.

Nie rozumiem z tego nic ,
Czy najlepiej by nie było gdyby Tata teraz złożył wniosek o podział /toczy się druga sprawa karna taty /.

Co zrobić by uniknąć eksmisji.
Dom jest duży,można go łatwo podzielić ,ale żona nie chce o tym słyszeć i chce się pozbyć taty /stąd te sprawy karne/.

Czy można tatę wyeksmitować z domu na zawsze bez spłaty jego połowy ?

Co robić ?
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 18 wrz 2003, 10:45

Eksmisja a podział majątku to mogą być dwie różne sprawy. Sąd może wcześniej orzec o ekmisji ojca, jeśli ma on gdzie mieszkać, a jego stosunki z byłą żoną są takie, że uniemożliwiają normalne zamieszkiwanie pod jednym dachem (mówiąc w uproszczeniu). Natomiast podział majątku jest wówczas sprawą odrębną. Z faktu, że sąd orzeknie nakaz opróżnienia domu przez ojca, nie wynika, że zostanie on pozbawiony prawa (współ)własności. O stosunkach majątkowych między byłymi małżonkami sąd rozstrzygnie, orzekając o podziale majątku.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PATRYCJA62 » Cz, 18 wrz 2003, 11:04

Marcin ,powiedz mi konkretnie ,bo ja nie bardzo rozumiem

Sprawa karna jest w toku ,prawdopodobnie będzie wyrok w zawieszeniu ,albo i nie w zawieszeniu / to będzie drugi już wyrok /
Domniemam ,że żona ojca czeka aż będzie drugi wyrok i wtedy złoży pozew o eksmisję taty.
Dom jest duży można go podzilić.

Czy jeżeli teraz złozymy /przed sprawą karną ,która odbędzie się za parę miesięcy /sprawę o podział majątku ,załóżmy ,że za dwa miesiące odbędzie się 1 sprawa /to będzie jeszcze przed sprawą karną / ,żona pewnie się nie zgodzi na podział domu ,ale sprawa o podział będzie w toku ,to czy żona będzie mogła po sprawie karnej złożyć WNIOSEK O EKSMISJĘ .
Proszę ,odpowiedz ?
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PATRYCJA62 » Cz, 18 wrz 2003, 12:35

Marcinie ,

jak sam powiedziałeś Sąd może wcześniej orzec o eksmisji ,ale czy może jeśli sprawa o podział jest w toku ?

Proszę ,odpowiedz mi konkretnie na pytanie , biorąc oczywiście, dwa wyroki w zawieszeniu pod uwagę.
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 18 wrz 2003, 14:54

Patrycjo, jedną sprawą może być podział majątku, drugą kwestią - rozstrzygnięcie o sposobie korzystania z domu przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Eksmisję orzeka się w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Nie znam dokładnie okoliczności sprawy, nie znam ustaleń dokonanych przez sądy karne, więc nie mogę wypowiadać się w sposób jednoznaczny. Złożyć wniosek o podział majątku nie zaszkodzi, natomiast nie mogę zagwarantować, że udaremni on orzeczenie eksmisji. Jeśli drugi wyrok karny będzie skazujący i prawomocny, to niewątpliwie będzie to okoliczność przemawiającą za orzeczeniem eksmisji. Może ją jednak orzec tylko sąd cywilny, a nie - karny.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PATRYCJA62 » Cz, 18 wrz 2003, 15:19

wczoraj w sądzie kurator poradziła mi ,ze jeśli żona wystąpi z pozwem o eksmisję to składac wniosek o podział - to wstrzyma eksmisję .
Tak powiedziała dokładnie.

Sama już nie wiem.

Przedwczoraj jak dzwoniłam do sądu powiedziano mi ,że nie można złożyć pozwu o eksmisję jeśli małżonkowie są po rozwodzie i nie było podziału majątku ,bo nie wiadomo co ,komu przypadnie .Dokładnie tak.

Widzisz tu jakieś rozwiązanie ?
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 18 wrz 2003, 15:33

Do czasu ostatecznego podziału majątku nie można orzec eksmisji definitywnej - to prawda. Natomiast można orzec o eksmisji czasowo, do momentu decyzji co do podziału majątku. Na pewno orzeczenie o eksmisji przed podziałem majatku nie pozbawi Twojego ojca praw do niego.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez patrycja62 » Cz, 18 wrz 2003, 21:05

Marcinie ,

uświadom mnie jeszcze ,czy to znaczy ,że do czasu definitywnego roztrzygnięcia podziału majątku ,może być orzeczona eksmisja ?

Ale ta sprawa o podział może się toczyć latami i pewnie będzie /żona o to zadba/ ,więc ta eksmisja czasowa może potrwać kilka lat.

Chyba zaczynam rozumieć ,
pewnie tak będzie ,że na czas trwającego podziału ojciec zostanie czasowo eksmitowany ,a potem sąd przyzna dom żonie ze spłatą połowy na niego.

Czy jest możliwość ,że ojciec straci cały dom ?
Nie mogę uwierzyć w to wszystko ,przecież ojciec sam budował ten dom, jak można go wyeksmitować z własności ,przecież to nie jest mieszkanie w bloku ,gdzie Gmina czy Spółdzielnia mają dużo do powiedzenia.
patrycja62
 

Postprzez Marcin » Cz, 18 wrz 2003, 22:44

uświadom mnie jeszcze ,czy to znaczy ,że do czasu definitywnego roztrzygnięcia podziału majątku ,może być orzeczona eksmisja ?


Nie jest to wykluczone.

pewnie tak będzie ,że na czas trwającego podziału ojciec zostanie czasowo eksmitowany ,a potem sąd przyzna dom żonie ze spłatą połowy na niego.


To jest jeden z możliwych wariantów.

Czy jest możliwość ,że ojciec straci cały dom ?
Nie mogę uwierzyć w to wszystko ,przecież ojciec sam budował ten dom, jak można go wyeksmitować z własności ,przecież to nie jest mieszkanie w bloku ,gdzie Gmina czy Spółdzielnia mają dużo do powiedzenia.


Wyeksmitowanie nie jest równoznaczne z utratą praw do domu. Możliwe są różne wyjścia, np.:
1) jeden z małżonkow otrzymuje dom, a drugi - pozostałe składniki majątku wspólnego (jeśli odpowiadają w sumie wartości domu),
2) sąd przyznaje dom jednemu z małżonków, z obowiązkiem spłaty drugiemu,
3) sąd może zarządzić sprzedaż domu i podzielić zapłaconą przez nabywcę cenę między małżonków.

BTW: czy w wyroku rozwodowym sąd zawarł jakieś rozstrzygnięcia dotyczące korzystania z domu ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PATRYCJA62 » Pt, 19 wrz 2003, 09:12

NIE ,W WYROKU ROZWODOWYM NIE BYŁO MOWY O SPOSOBIE KORZYSTANIA Z DOMU DO CZASU PODZIAŁU,
TATA PRZEDSTAWIŁ TAKI WNIOSEK ,ALE SĽD ODRZUCIŁ,CHYBA MUSI BYĆ ZGODA OBOJGA MAŁŻONKÓW ,ŻEBY SĽD PRZY ROZWODZIE TO ORZEKŁ.

CHYBA ZNAJDĘ INNE ROZWIĽZANIE ,BO NIE MAM JUŻ SIŁ,
ALE TATĘ TRUDNO BĘDZIE PRZEKONAĆ .
POSTARAM SIĘ NAMÓWIĆ TATĘ NA SPRZEDAŻ MIESZKANIA Z MAJĽTKU ODRĘBNEGO /SPDEK PO MATCE/,ZE SPRZEDAŻY MIESZKANIA SPŁACI DO KOŃCA FIRMĘ /JEST WYKUPIONA 3 LATA TEMU NA RATY ,ŻONA NIESTETY FIGURUJE W KW FIRMY JAKO WSPÓŁWŁAŒCICIEL - PEWNIE OTRZYMA PRZY PODZIALE 1/4 CZʌCI ,PONIEWAŻ OJCIEC PŁACI SAM RATY ,DO ROZWODU NIE CAŁE PÓŁ BYŁO SPŁACONE ,DALEJ SPŁACA SAM,OPŁACA CZYNSZE,PODATKI, ŻONA MA CHYBA TYLKO PRAWO DO LOKALU FIRMY ,BO FIRMA ZAREJESTROWANA JEST NA OJCA/ SPŁATĘ FIRMY I KUPIENIE SOBIE JAKIEGOŒ MAŁEGO DOMKU.



MARCINIE ,JESZCZE JEDNO ,
CZY WNOSZĽC SPRAWĘ O PODZIAŁ MAJĽTKU ,MOŻNA WNIEŒĆ TYLKO O PODZIAŁ DOMU NA RAZIE ,CZY TRZEBA CAŁY MAJĽTEK NA RAZ ,TZN.CZY TRZEBA FIRMĘ TEŻ OD RAZU UWZGLĘDNIĆ ? CZY TO SIĘ NAZYWA "WNIOSEK O CZʌCIOWY PODZIAŁ" ?

MAM JUŻ NAPRAWDĘ DOŒĆ .
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron