Brak pensji

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Brak pensji

Postprzez Agusnumberone » Pt, 25 maja 2012, 01:58

Przez dwa miesiące (marzec, kwiecień) byłam zatrudniona w prywatnym, osiedlowym sklepie na umowę zlecenie (oczywiście podpisaną przez szefa) przedłużaną co miesiąc. Wypłatę, wg umowy, powinnam dostać 15 dni po złożeniu rachunku (rozliczenia, w jakie dni pracowałam i ile godzin), czyli do ok 15. dnia następnego miesiąca. Wypłatę za marzec dostałam z kilkudniowym opóźnieniem. Z końcem kwietnia złożyłam wypowiedzenie, przepracowałam do końca miesiąca i odeszłam z pracy. Nadal nie otrzymałam wypłaty za kwiecień. Wiem od obecnych i byłych pracowników, że szef ma problemy z wypłacaniem w terminie pieniędzy. Od 15. maja minęło 10 dni, a ja nadal nie dostałam żadnych pieniędzy. W zeszłym tygodniu pisałam do szefa, kiedy będą pieniądze, a on odpisał, że "być może część wypłaci w przyszłym tygodniu"- czyli już teraz w tym tygodniu. Niestety jest piątek, a pieniędzy nie ma. Pisałam wczoraj do szefa, czy pamięta o mnie i wypłacie, ale on milczy. Nie da się go także zastać w sklepie. Co w tej sytuacji powinnam zrobić? Myślę, że żadne prośby i groźby nie poskutkują, wiem to na przykładzie innych pracowników. Jestem osobą młodą, nigdy nie byłam w takiej sytuacji. Wspomnę również, że rozliczenie, które oddawałam pod koniec kwietnia za ten miesiąc, nie zawierało daty, z jaką oddałam je szefowi. Czy powinnam zgłosić się z tym do sądu? Jak powinny wyglądać po kolei moje kroki? Bardzo proszę o pomoc.
Agusnumberone
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt, 25 maja 2012, 01:57

Re: Brak pensji

Postprzez Robert. » Pt, 3 sie 2012, 23:43

Można wysłać szefowi wezwanie do zapłaty - czasem może to poskutkować tym, że uda się uzyskać należną sumę bez powództwa i walki w sądzie.

Takie pismo powinno zawierać:
1. Dane wierzyciela.
2. Dane dłużnika.
3. Określenie sumy oraz wskazanie podstawy, z jakiej wynika dane roszczenie - w tym przypadku należy wskazać, że chodzi o umowę zlecenie i rachunek przekazany szefowi w dniu ...
4. Wskazanie terminu płatności (14 dni od otrzymania wezwania) i numeru rachunku bankowego na jaki ma być kwota przekazana.

Na koniec można zamieścić informację, że w przypadku braku uregulowania należności sprawa zostanie skierowana na drogę sądową. Proszę też zachować SMSa od szefa, bo stanowić on może dowód o uznaniu długu przez szefa, co w postępowaniu sądowym może się przydać.

Takie wezwanie trzeba wysłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, aby było wiadomo kiedy dokładnie szef otrzymał list i od kiedy liczyć termin 14 dni.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości