Art.327

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

Art.327

Postprzez radar35 » Pn, 14 paź 2002, 00:40

1.Czy możliwe jest wznowienie postępowania prokuratorskiego w trybie Art.327 § 3 kpk po prawomocnym postanowieniu Sądu utrzymującym w mocy zaskarżone postanowienie prokuratury?
2.Od kiedy przysługują mi uprawnienia pokrzywdzonego ,po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa?
3.Czy świadek w sprawie może dostać postanowienia Prokuraturtora. Czy jest to obligatoryjne.
Pozdrawiam
radar35
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 14 paź 2002, 09:10

1.Czy możliwe jest wznowienie postępowania prokuratorskiego w trybie Art.327 § 3 kpk po prawomocnym postanowieniu Sądu utrzymującym w mocy zaskarżone postanowienie prokuratury?



Tak, pod warunkiem, że postępowanie nie będzie się toczyć przeciw osobie, która w poprzednim postępowaniu występowała w charakterze podejrzanego. Wynika to tez z uchwały SN przytoczonej przeze mnie w wątku dotyczącym tego samego zagadnienia, założonym przez Ciebie.

2.Od kiedy przysługują mi uprawnienia pokrzywdzonego ,po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa?


Pokrzywdzonym staje się osoba, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo (art. 49 § 1 kpk). Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa może też złożyć osoba trzecia. Uzyskanie uprawnień pokrzywdzonego ustawa wiąże więc z samym faktem popełnienia przestępstwa na czyjąś szkodę, a nie z jakąś czynnością procesową. Inna jest sytuacja, jeśli pokrzywdzony chce działać w charakterze oskarżyciela posiłkowego (por. art. 54 kpk).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 14 paź 2002, 09:14

3.Czy świadek w sprawie może dostać postanowienia Prokuraturtora. Czy jest to obligatoryjne


Nie bardzo rozumiem pytanie. Œwiadek może otrzymywać tylko orzeczenia jego bezpośrednio dotyczące (np. postanowienie o zachowaniu w tajemnicy danych osobowych świadka - art. 184 § 1 kpk). Nie jest on przecież stroną postępowania.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości