apelacja od wyroku sądu okręgowego

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Postprzez ju-lek » Wt, 21 wrz 2004, 19:54

Sąd apelacyjny oddalił apelację ZUS. Wyrok jest dla nas korzystny, czyli emerytura należy się od 1 września 2003r. Jednakże ZUS może wnieść kasację, o czym poinformował sąd Apelacyjny po ogłoszeniu wyroku. Cytuję tu twoją trafną wypowiedź sprzed kilku miesięcy:

Tak. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych kasacja przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia w sprawach o przyznanie i o wstrzymanie emerytury lub renty oraz o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego (art. 392 [1] § 1 zdanie drugie kpc). Niemniej co do zasady wyrok sądu drugiej instancji jest natychmiast wykonalny (art. 388 § 1 kpc).

Moje pytanie dotyczy tej natychmiastowej wykonalności, co to znaczy.
Także chciałbym wiedzieć czy termin wniesienia o kasację jest jakoś ograniczony.
I jaki jest skutek praktyczny wniesienia o kasację (co zapewne ZUS zrobi - wszakże będzie to za pieniądze podatnika)- emerytura zostanie znów wstrzymana, zaległe wypłaty nie zostaną wypłacone lub otrzymane wypłaty trzeba będzie zwrócic?
ju-lek
 

Postprzez Darek » Wt, 21 wrz 2004, 22:24

Natychmiastowa wykonalność wyroku to wykonalność wyroku powstająca przed uzyskaniem przez wyrok prawomocności.
Moc obowiązująca rygoru natychmiastowej wykonalności następuje od chwili ogłoszenia wyroku lub postanowienia, którym go nadano, a gdy ogłoszenia nie było – od chwili podpisania sentencji orzeczenia (art. 336 kpc).

Kasację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie miesięcznym od dnia doręczenia orzeczenia stronie skarżącej (art. 393 [4] § 1 kpc).
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość