alimenty

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

alimenty

Postprzez Waga » Pt, 2 sie 2002, 21:55

Pilna sprawa! Otóż chciałabym pomóc kolezance w trudnej sytuacji ale nie wiem czy jest to możliwe. Ma ona męża z którym stosunki są bardzo złe, od wielu lat nie pracuje i nie daje na utrzymanie rodziny, pije , nie jest zameldowany w mieszkaniu, które ona wynajmuje. Nie mają rozwodu ani separacji ale przebywa w jej mieszkaniu. Teraz okazuje się że poszukuje go policja za alimenty na dziecko z poprzedniego małżeństwa.Ona sama pracuje i wychowuje 8 letniego syna. Czy jest jakaś mała szansa na to by uchronić ją od płacenia alimentów za męża.
Waga
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 2 sie 2002, 22:03

Nie widzę sposobu aby ktokolwiek zmusił Twą koleżankę do płacenia alimentów za jej obecnego męża. Ten obowiązek na niej nie ciąży. Skąd Twoje obawy?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

alimenty

Postprzez Waga » Pt, 2 sie 2002, 22:11

W różnych czasopismach wspomina się o alimentach i zdania są różne. Oni nie posiadają rozdzielności majątkowej. Więc jeśli komornik przyśle nakaz to czy nie będzie mógł ściągać z jej wynagrodzenia? Może zechcą go posadzić za alimenty . Ta sprawa wyszła wczoraj .do niej dzwoniła policja czy przebywa taki pod tym adresem? Nie ona akurat rozmawiała tylko jej mama.
Waga
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 2 sie 2002, 22:28

Z jej wynagrodzenia na pewno nie (to nie jej zobowiązanie) A jeśli go posadzą to uprawniony do alimentacji pójdzie sobie pewnie do Funduszu Alimentacyjnego...
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

alimenty

Postprzez waga » So, 3 sie 2002, 09:21

Jeśli wynagrodzenie jej ,bez obaw nie mają prawa zająć to co z majątkiem, który liczy się prawnie jako wspólny. Tak na prawdę to żaden, typu sprzęt gospodarstwa domowego, kupowany przez nią na raty. Tego nie mogą zająć za alimenty?
waga
 

Postprzez Dredd » So, 3 sie 2002, 13:24

Muszę nieco skorygować swe spontaniczne wypowiedzi z wczoraj...
Teoretycznie rzecz biorąc można sobie wyobrazić że wierzyciel alimentacyjny skieruje egzekucję do majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka (w tym do pobranego wynagrodzenia za pracę które w momencie pobrania staje się majątkiem wspólnym) ale:

po pierwsze: uprawniony do alimentów musiałby najpierw zdobyć na tytule egzekucyjnym (np. wyroku sądowym) klauzulę wykonalności także przeciwko małżonkowi dłużnika. Wymaga to postępowania przed sądem w którym możesz się bronić

po drugie: nawet jeśli uprawniony uzyska taką klauzulę przeciw małżonkowi dłużnika alimentacyjnego, uważam że ewentualna egzekucja byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego i należałoby jej przeciwdziałać powołując się na treść art. 41 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
"Sąd może ograniczyć lub wyłączyć możliwość zaspokojenia się z majątku wspólnego przez wierzyciela, którego dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków, jeżeli ze względu na charakter wierzytelności albo stopień przyczynienia się małżonka będącego dłużnikiem do powstania majątku wspólnego - zaspokojenie z majątku wspólnego byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego"

Powołując się na ten sam przepis można by było bronić się już na etapie wniosku uprawnionego o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi dłużnika
(zob. art. 787 k.p.c.: § 1. Tytułowi egzekucyjnemu, wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim, sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi, z ograniczeniem jednak jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową. Przed nadaniem klauzuli wykonalności sąd wysłucha małżonka dłużnika.
§ 2.W postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności sąd, na wniosek małżonka dłużnika, orzeka również o ograniczeniu lub wyłączeniu możliwości zaspokojenia się przez wierzyciela z majątku wspólnego.)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron