akt własności ziemi

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

akt własności ziemi

Postprzez Jerzy » Śr, 3 paź 2012, 19:39

Witam,mama problem:
w 1975 roku gospodarstwo zostało objęte aktem własności ziemi i została utworzona ksiega wieczysta.
Następnie nieruchomość równiez w 1975 roku zbyto moim rodzicom jako gospodarstwo rolne.W 1984 roku mój ojciec podpisał geodezyjne dokumenty w Urzędzie Rejonowym o zmianie powierzchni gospodarstwa zmiejszeniu powierzchni(dokumenty przygotowane przez urząd po aktualizacji map w 1981 roku -nie braliśmy udziału w terenie przy tworzeniu nowych map).Następnie w 1989 roku rodzice przekazali gospodarstwo rolne mnie.Dokonano zapisu w mojej księdze wieczystej na podstawie dokumentów przygotowanych przez gminę, notariusza w pomniejszonej już (jak w 1984) powierzchni.
Granice działki były cały czas takie same.Od pewnego czasu sasiad rozpoczął "przesuwanie granic "zgodnie z mapami z 1981 roku które sa na nasza niekorzyść.Mam pytanie:czy możliwe jest przywrócenie granic zgodnych z aktem własności ziemi,używanych przez cały czas?Nadmieniam że istnieja również dokumenty dotyczace posiadanego gospodarstwa z 1961 roku i 1970.
Jerzy
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 3 paź 2012, 19:20

Re: akt własności ziemi

Postprzez Robert. » Cz, 4 paź 2012, 09:21

Proszę mnie poprawić, jeżeli coś pomieszałem: w 1981 r. przygotowano nowe mapy gruntów i okazało się, że Państwa działka ma mniejszą powierzchnię, niż wynika to z wytyczonych granic i po tym tych granic nie zmieniono fizycznie i nie odpowiadały one granicami wytyczonymi na nowej mapie, tak? I sąsiad chce zmienić granice działek tak, aby były one zgodne z mapą?

Nie wiem, czy dobrze Pana zrozumiałem, ale nasuwa mi się tutaj przepis art. 153 k.c. Stanowi on, że w przypadku, gdy granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między zainteresowanymi, sąd ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności; może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron