Absolutne pierwszeństwo prawa Wspólnoty?

fundusze unijne, rynki pracy w UE, prawa obywateli Unii, swoboda przepływu osób, usług, towarów, przedsiębiorczości, strefa euro, Schengen, skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich Unii Europejskiej

Absolutne pierwszeństwo prawa Wspólnoty?

Postprzez Aristo2 » Pn, 25 lip 2005, 14:42

Absolutne pierwszeństwo prawa Wspólnoty?

Sądy powszechne i administracyjne będą musiały odpowiedzieć na pytanie, w jakiej części prawo Wspólnoty faktycznie obowiązuje w Polsce.
Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) nie pozostawia żadnych wątpliwości co do absolutnego pierwszeństwa prawa Wspólnoty (tak pierwotnego, jak i pochodnego), także w stosunku do postanowień konstytucji państw członkowskich. Jest to zrozumiałe, bo możliwość powoływania się przez 25 państw na własne konstytucje nadałaby temu prawu strukturę sera szwajcarskiego.

Rzeczpospolita 25.07.2005 r.

A jakie jest Wasze zdanie.? Które normy prawne obowiązują w Polsce?
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Pawel78 » Pn, 25 lip 2005, 17:28

W praktyce - te, które znają sędziowie.
Pawel78
 

Postprzez Dredd » Pn, 25 lip 2005, 18:48

A jakie jest Wasze zdanie.?


Przypominam sobie ze studiów jakąś doktrynę "zajętego pola". I choć nie pomnę już jak to dokładnie było to generalnie z pewnością nie jest tak, że prawo unijne zawsze i w każdej kwestii ma absolutne pierwszeństwo. Przypomnę choćby to, że prawo unijne to m.in. rekomendacje, które z założenia wytyczają jedynie pewne kierunki i pozostawiają państwom członkowskim realizację konkretnych rozwiązań na gruncie prawa krajowego. Państwa UE z pewnością nie są pozbawione znacznej swobody w kreowaniu swego porządku prawnego.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 25 lip 2005, 20:50

Polecam uzasadnienie wyroku TK.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo wspólnotowe Unii Europejskiej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron