Abonament RTV w sklepie

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Abonament RTV w sklepie

Postprzez ikarus » Śr, 1 paź 2003, 14:33

Dzień dobry.
Wiem, że firmy są zobowiązane płacić abonament radiowo-telewizyjny za każdy posiadany odbiornik. A jaki abonament ma płacić sklep RTV-AGD. Czy jeżeli w sklepie jest np. 40-ści telewizorów, to x 40-ści abonamentów?
Pozdrawiam ikarus.
ikarus
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 1 paź 2003, 20:51

Tak - art. 48 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ikarus » Śr, 1 paź 2003, 21:40

Dzięki za wskazanie "paragrafów". Po lekturze, ja interpretuję ten przepis w ten sposób, że jeśli w świetle przepisów podatkowych jestem traktowany jako "osoba fizyczna", to dotyczy mnie zastrzeżenie zawarte w ust. 5 cytowanej ustawy, które mówi, że "Niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez:
1) osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub samochodzie stanowiącym ich własność... - uiszczają tylko jedną z opłat, o której mowa w ust. 3." (abonament). W innym razie byłaby to paranoja. Chociaż zdaję sobie sprawę, że tok mojego rozumowania jest nie do końca trafny. Bo co. Spółki cywilne, spółki jawne, ryczłtowcy, itp. płaciliby jeden abonament jako "osoby fizyczne", a np. spółki z o.o. wielokrotność zależną od ilości posiadanych w sklepie radioodbiorników i tv. Sam nie wiem. Poza tym mówi się tam o gospodarstwie domowym, a nie jednostkach prowadzących działalność gospodarczą. Rozumiem, że należy płacić abonament za radioodbiornik w każdym pomieszczeniu biurowym, ale za cztererdzieści telewizorów w hali sprzedażnej?
ikarus
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Przemek » Śr, 1 paź 2003, 22:36

Rozumiem, że należy płacić abonament za radioodbiornik w każdym pomieszczeniu biurowym, ale za cztererdzieści telewizorów w hali sprzedażnej?


Też nie wydaje mi się to rozsądne. Zatrzymałbym się nad tym, że abonament płaci się za "używanie". Czy wystawienie (nawet włączonego) TV w hali sprzedazy jest "używaniem"? IMHO nie. Używanie TV polega na oglądaniu telewizji, a programów na hali raczej się nie ogląda. Jeśli TV gra, to tylko po to aby pokazać że działa i jaki ma obraz (a więc jedynie dla celów testowych).

Z ciekawości spytam, domagają się rejestracji?
Przemek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 1 paź 2003, 23:13

Wyjątek dotyczy wyraźnie gospodarstw domowych i samochodów. Wyjątku nie mozna rozumieć rozszerzająco, więc za każdy odbiornik w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej zasadniczo należy się abonament. Zwróćcie też uwagę na art. 48 ust.2:
Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ikarus » Cz, 2 paź 2003, 09:16

Rejestracji, puki co, nikt jeszcze się nie domagał. Wolałbym jednak uprzedzić fakty i być w porządku wobec ustawodawcy. A czy nie byłoby tu rozwiązaniem zainstakowanie anteny tylko do odbioru programów stacji komercyjnych? Oni przecież nie pobierają abonamentów. No przecież nie uwierzę, że np. RTVeuroAGD i inne molochy płacą wielokrotne abonamenty. Wiemy przecież ile tam "sprzętów" stoi na pólkach.
ikarus
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ewelinka » Cz, 2 paź 2003, 09:32

Jeżeli telewizory są towarem do sprzedaży, wystawionym w sklepie rtv, to płacenie za nie abonamentu wydaje mi się totalnym nieporozumieniem, żeby nie powiedzieć bzdurą.
Ewelinka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ikarus » Cz, 2 paź 2003, 09:52

Ale Marcin powiedział...
ikarus
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 2 paź 2003, 12:13

Nasz ustawodawca wymyślił niejedną bzdurę;). Zainstalowanie anteny do odbioru stacji komercyjnych nie zmienia stanu rzeczy, bo abonament jest za każde używanie odbiornika, nie tylko do odbioru TV publicznej. Dopiero z innych regulacji wynika, że abonament jest źródłem dochodów stacji publicznych (PR i TVP).
Macie sporo racji, przedstawiając argumenty zdroworozsądkowe, tyle że nie zawsze można im w naszej rzeczywistości zaufać. Nie mam żadnego interesu w tym, żeby zwiększać obciążenia z tytułu abonamentu, więc nie będę upierał się za wszelką cenę przy swoim zdaniu, niemniej Wasze stanowisko wydaje mi się nieco ryzykowne.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ikarus » Cz, 2 paź 2003, 15:02

Ech życie, życie... (podatnika:-)). Podyskutowaliśmy sobie...
Czy nikt z Forumowiczów nie doświadcza tego "na własnej skórze". Może ktoś prowadzi tego typu działalność i powie jak to wygląda w Jego przypadku. Myślę, że sprzedaż RTV-AGD jest tak powszechna, że ktoś z dyskutantów ma ten sam problem. Sądzę, że gdybym zapłacił wielokrotny abonament za sprzęt wystawiony do sprzedaży (dziesiątki szt.), byłbym pierwszym naiwnym w Polsce. Ale trwanie w takiej niepewności jest "nieco ryzykowne" - jak napisał Marcin.
ikarus
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron